Nie masz konta? Zarejestruj się

Malowane igłą

25.03.2003 00:00
Zamiłowanie do haftu mają głównie kobiety. Kazimierz Mazgaj z Okleśnej przełamuje ten stereotyp. Haftowane obrazy jego autorstwa zachwycają bogactwem kolorów i precyzją wykonania.
Zamiłowanie do haftu mają głównie kobiety. Kazimierz Mazgaj z Okleśnej przełamuje ten stereotyp. Haftowane obrazy jego autorstwa zachwycają bogactwem kolorów i precyzją wykonania.
Swą amatorską karierę artystyczną rozpoczął w 1994 roku. Wyrzeźbił wtedy w gipsie portret Adama Mickiewicza. Miał to być oryginalny prezent imieninowy dla kuzyna.
- Moja żona, która jest nauczycielką, poprosiła mnie abym zrobił poczet pisarzy w gipsie dla Szkoły Podstawowej w Okleśnej – wspomina K. Mazgaj.
Wyrzeźbił też podobiznę patrona szkoły – Ignacego Paderewskiego. Jego prace docenił ówczesny dyrektor szkoły podstawowej, Piotr Krzysztoforski. Zaproponował mu uczestnictwo w Kole Twórców Nieprofesjonalnych w Alwerni.
Potem przyszła kolej na hafty. Pierwszy obraz wyszywał dwa lata. Scena z rajskiego ogrodu przedstawia Ewę, która wręcza Adamowi zakazany owoc. Za tę pracę otrzymał wyróżnienie na wystawie organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Krakowie.
- Przed ukończeniem obrazu uległem wypadkowi. Obraz kończyłem więc po operacji, z usztywnioną na wyciągu nogą – dodaje pan Kazimierz.
Po rajskiej scenie przyszedł czas na kolejne wyszywane obrazy. Dominuje w nich tematyka sakralna: Matka Boska, święty Piotr na tle płonącego Rzymu, Jan Paweł II, zabytkowy kościół w Obidowej.
- Część pomysłów na obrazy powstaje w głowie. Czasami odwzorowuję je z kartek, obrazków czy widokówek – wylicza K. Magaj.
Artysta z Okleśnej uprawia też inne techniki artystyczne: maluje, rzeźbi, rysuje węglem.
W prawie dziesięcioletnim dorobku ma kilkadziesiąt prac. Zdobią ściany jego domu, część została rozdana przyjaciołom. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Alwerni, Krakowie, Zabierzowie, Myślenicach, Niepołomicach i Bydgoszczy. Brał udział w plenerze plastycznym w Alwerni i Chrzanowie.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 12 (573)
  • Data wydania: 25.03.03

Kup e-gazetę!