Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Niedługo pojedziemy nowym mostem na Wiśle

21.05.2024 11:00 | 3 komentarze | 6 498 odsłon | Michał Koryczan

Most tymczasowy na Wiśle w Jankowicach jest już po odbiorze. Wkrótce powinien zostać otwarty.

3
Niedługo pojedziemy nowym mostem na Wiśle
Podczas budowy mostu tymczasowego na Wiśle w Jankowicach. Fot. Własność generalnego wykonawcy mostu - firmy Nowak-Mosty Sp. z o.o.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Most nad Wisłą w Jankowicach to jedna z najważniejszych przepraw w zachodniej części Małopolski. Łączy ze sobą dwa powiaty: chrzanowski i oświęcimski.

Stalowo-betonowy obiekt został oddany do użytku pod koniec lat 80. Ze względu na coraz gorszy stan mostu, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zdecydował o jego przebudowie.

W 2022 roku ZDW w Krakowie podpisał umowę ze spółką Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej, zwycięzcą przetargu obejmującego szereg inwestycji drogowych, w tym m.in. przebudowę mostu w Jankowicach.

Wartość inwestycji w gminie Babice to około 69 mln złotych brutto. Kontrakt z wykonawcą zawiera możliwość waloryzacji, więc kwota ta może ulec zmianie po realizacji zadania.

Prace rozpoczęły się w tym roku od budowy przeprawy tymczasowej (o długości 300 metrów i szerokości 12 metrów), równolegle do mostu głównego (po jego prawej stronie, patrząc od strony Jankowic).

Będą z niej mogli korzystać kierowcy, gdy zacznie się już przebudowa istniejącego mostu na Wiśle. Dzięki temu uda się uniknąć wielokilometrowych objazdów, o co walczyli mieszkańcy Olszyn, Jankowic, Podolsza i Zatora.

Jak mówi Marcin Kalemba, kierownik Działu Ofertowania i Marketingu w spółce Nowak-Mosty, w poniedziałek, 20 maja miał miejsce odbiór mostu tymczasowego z udziałem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Chrzanowie.

Wykonawca czeka teraz na uzyskanie pozwolenie, które może być wydane jeszcze w tym tygodniu. Wówczas most tymczasowy zostanie oddany do użytku, a istniejącą przeprawę czekać będzie rozbiórka.

Przypomnijmy, że obecna konstrukcja mostu głównego zostanie całkowicie zdemontowana. W jej miejsce powstanie zupełnie nowy, większy obiekt o szerokości ponad 12 metrów z chodnikiem z jednej strony oraz ścieżką pieszo-rowerową, łączącą się z istniejącą Wiślaną Trasą Rowerową.

Zakończenie wszystkich prac związanych z przebudową przeprawy na Wiśle w Jankowicach planowane jest w pierwszej połowie 2025 r.