Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

II LO po raz czwarty zostało Złotą Szkołą w ogólnopolskim programie

17.06.2024 11:00 | 2 komentarze | 2 629 odsłony | Red

15 tysięcy złotych i tytuł Złotej Szkoły NBP zdobyła Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w II LO w Chrzanowie. To wyróżnienia w ogólnopolskim programie Narodowego Banku Polskiego.

2
II LO po raz czwarty zostało Złotą Szkołą w ogólnopolskim programie
Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej z II LO w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nagrodę Specjalną o wartości 15 tysięcy złotych, otrzymali za oryginalne sposoby upowszechniania wiedzy ekonomicznej oraz ponadprzeciętne zaangażowanie społeczności szkolnej.

Czwarty raz na podium
Tegoroczna edycja programu "Złote Szkoły NBP" odbywała się pod hasłem "Polski Złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna". Drużyna z Baczyna zdobyła uznanie jury nie tylko za dużą wiedzę ekonomiczną, ale także za kreatywność i zaangażowanie w zaplanowane działania. W ramach programu realizowała trzy zadania: "Lekcja z ekonomią", "Warsztat uczniowski" i "Debata szkolna".

Jednym z kluczowych elementów ich sukcesu była współpraca z nauczycielami historii. Pozwoliło to na przygotowanie kompleksowych zajęć, które łączyły w sobie wiedzę ekonomiczną i historyczną. Dzięki temu uczniowie mogli lepiej zrozumieć kontekst powstania polskiego złotego oraz jego rolę w rozwoju gospodarczym kraju na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Kolejnym ważnym aspektem było zaangażowanie wykładowców z uczelni wyższych oraz ekspertów w dziedzinie ekonomii, którzy wspierali młodzież swoją wiedzą i doświadczeniem. Ta współpraca umożliwiła uczniom dostęp do najnowszych badań i teorii ekonomicznych.

Ambasadorzy realizowali także wykłady i warsztaty dla najmłodszych mieszkańców Chrzanowa i okolicy oraz dla seniorów.

W ramach działań promujących ekonomię, drużyna stworzyła także ekonomiczną piosenkę "Złotego Baczyna", która stała się hitem wśród uczniów. Nie tylko bawiła, ale również przekazywała w przystępny sposób ważne treści ekonomiczne.

Jednym z najważniejszych wydarzeń zorganizowanych przez Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej była debata plenarna pod hasłem: "Dbajmy o wartość Polskiego Złotego". Moderował ją Tymoteusz Woźniak, lider Drużyny. W debacie wzięli udział prelegenci reprezentujący różne zainteresowania oraz pełniący różne funkcje w życiu społecznym.

Podczas debaty został podsumowany konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych, którego organizatorami byli licealiści we współpracy z koordynatorką projektu Mirosławą Sojką i dyrekcją szkoły.

Podsumowaniem debaty, a także wszystkich działań w programie, była premiera gazety "Złotego Baczyna", stanowiąca inspirację dla szkół w całym kraju. Ekonomiści z II LO w Chrzanowie nazywają ją swoim "dzieckiem ekonomicznym". Powstała pod przewodnictwem Tymoteusza Woźniaka i nauczycielki Mirosławy Sojki.

W skład Złotego Baczyna wchodzą:

 • Tymoteusz Woźniak (Lider Drużyny)
 • Martyna Augustynek
 • Julia Hodur
 • Emilia Krawczyk
 • Maja Kulikowska
 • Ines Ryś
 • Marianna Ożóg
 • Piotr Jedynak
 • Aleksy Pstrucha
 • Mikołaj Wojtusiak
 • Mirosława Sojka (koordynatorka Projektu)

Wygrana Nagroda Specjalna w wysokości 15 tysięcy złotych zostanie przeznaczona na zakup nowoczesnych materiałów dydaktycznych mających pomóc uczniom lepiej zrozumieć świat finansów.

Sukces Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej to zasługa nie tylko uczniów, ale także nauczycieli, którzy z zaangażowaniem wspierali swoich podopiecznych. Szczególne podziękowania należą się Mirosławie Sojce - nauczycielce podstaw przedsiębiorczości oraz biznesu i zarządzania w II LO w Chrzanowie oraz dyrektorowi szkoły Andrzejowi Biedzie, za wsparcie i zielone światło do realizacji działań projektowych w szkole kolejny rok z rzędu.