To muzeum tworzą pasjonaci lokalnej historii (WIDEO, ZDJĘCIA)
Działające od ponad 35 lat Muzeum Ziemi Krzeszowickiej tworzą mieszkańcy. Znajduje się tam wiele cennych pamiątek, wartych obejrzenia.
czytaj więcejDziałające od ponad 35 lat Muzeum Ziemi Krzeszowickiej tworzą mieszkańcy. Znajduje się tam wiele cennych pamiątek, wartych obejrzenia.
czytaj więcejMożnowładczy dwór obronny znajdował się na zachód od chrzanowskiego rynku i został wzniesiony w najwyższym punkcie wzgórza. Potwierdza to dokument kartograficzny z XVI w. znajdujący się obecnie w Palazzo Vecchio we Florencji.
czytaj więcejMuzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec będzie otwarte w okresie świątecznym. Sprawdźcie kiedy i w jakich godzinach.
czytaj więcejPTTK Zarząd Koła "Nafta" zaprasza mieszkańców Trzebini na spotkanie w środę 21 grudnia o godz. 18.00. pod Domem Harcerza. Spotkanie odbędzie się w 105. rocznicę urodzin ppor. pilota Dywizjonu 303 RAF Adama Kazimierza Damma urodzonego w Trzebini.
czytaj więcejPonad 30 zabytków z gminy Babice jest wpisanych do gminnej ewidencji zabytków. Wśród nich są zamek, kościoły, dzwonnice, domy i kapliczki.
czytaj więcejW niedzielę, 18 grudnia będzie można zwiedzić z przewodnikiem Muzeum Ziemi Krzeszowickiej i poznać historię miasta oraz ludzie z nim związanych.
czytaj więcej- Mając takiego patrona, nic nam niestraszne - zauważa Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie przybliżając postać świętego, który opiekuje się Chrzanowem.
czytaj więcejSzymon Topól i Konrad Jaworek z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini zdobyli 2. miejsce w 3. ogólnopolskim konkursie historycznym "Katyń 2022. Notacje filmowe".
czytaj więcejChociaż na lekcjach historii każdy o nim słyszał, nie każdy jednak wie, że część życia spędził w Krzeszowicach. Uczestnik wojen napoleońskich i dyktator powstania listopadowego generał Józef Chłopicki tak ukochał to miasto, że postanowił zostać tu już na zawsze.
czytaj więcej23 tysiące złotych kosztowały odnowienie kamiennej rzeźby św. Jana Nepomucena. Efekty wykonanych prac możemy już zobaczyć.
czytaj więcejWarto wybrać się do parku etnograficznego w gminie Babice i zetknąć się z historią oraz przyrodą. O tej porze roku miejsce to wygląda niesamowicie.
czytaj więcejDrewniane chaty, tajemnicze rzeźby oraz czaszki i skóry zwierząt w Puszczy Dulowskiej, a na zamku Tenczyn starożytne narzędzia tortur. To nie efekt prac archeologicznych, ale plan filmowy serialu historycznego, który od piątku będzie można oglądać na platformie Netflix.
czytaj więcejJak wydobywano rudy cynku i ołowiu, skąd na zimę przylatują tu gawrony, czy dzięcioły faktycznie leczą drzewa? O tym wszystkim opowiada znany chrzanowski przyrodnik Piotr Grzegorzek.
czytaj więcejTrwa odbudowa obiektu za chrzanowskim kirkutem przy ulicy Borowcowej. Efekt finalny prowadzonych prac powinniśmy zobaczyć za niespełna miesiąc.
czytaj więcejW okresie dwudziestolecia międzywojennego żydzi stanowili połowę mieszkańców Chrzanowa. Byli ważną częścią historii miasta, o której dziś przypominają stare kamienice, miejsca gdzie żyli, pracowali i prowadzili swoje biznesy.
czytaj więcejW piątek i sobotę można było zwiedzić browar znajdujący się w Tenczynku w gminie Krzeszowice. Zobaczcie, jak wygląda on po kilkuletnich inwestycjach.
czytaj więcejIgnacy Mościcki, ostatni prezydent przedwojennej Polski miał ponad 900 chrześniaków. Jednym z nich był ojciec Marka Dyszego, przewodniczącego zarządu związku komunikacyjnego Chrzanowa, Libiąża i Trzebini.
czytaj więcej
Najnowsze komentarze