Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

3 maja - święto Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze

03.05.2023 06:58 | 0 komentarzy | 1 647 odsłona | Alicja Molenda
Tegoroczne uroczystości ku czci Królowej Polski nawiążą do postaci o. Augustyna Kordeckiego, wielkiego czciciela Najświętszej Maryi Panny, obrońcy Jasnej Góry przed potopem szwedzkim.
0
3 maja - święto Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze
Matka Boska Częstochowska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rok 2023 to na Jasnej Górze rok jubileuszowy poświęcony temu bohaterskiemu paulinowi w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin.

3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski o godz.10.00 przewidziano program słowno-muzyczny pt.: „O. Augustyn Kordecki - bohaterski obrońca Jasnej Góry" w wykonaniu młodzieży Katolickiego LO w Częstochowie i Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej.

O godz. 10.45 odbędzie się na Bastionie o. Kordeckiego, w pobliżu jego pomnika, inauguracja wystawy plenerowej poświęconej temu bohaterskiemu obrońcy Jasnej Góry z okazji 350. rocznicy jego śmierci i 420. Urodzin.

Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz.11.00. Celebrować ją będą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim, który wygłosi też kazanie. Wcześniej otwarta zostanie plenerowa wystawa dedykowana o. Kordeckiemu. Podejmując się obrony klasztoru o. A.Kordecki wykazał się niezłomną nadzieją zwycięstwa. Wszystkie swoje działania zawierzał opiece Maryi, którą nazywał Tarczą Królestwa Polskiego, daną narodowi jako pomoc ku obronie.

Do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierzył on królestwo opiece Matki Bożej, nawiązuje obchodzona 3 maja uroczystość Królowej Polski. Wyraża ona wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Święto oficjalnie zostało zatwierdzone w 1920 r. przez papieża Benedykta XV. Zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Obchodzone jest od 1923 r. Po reformie liturgicznej w 1969 r. zostało podniesione do rangi uroczystości.

W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. Zamiar oddania Polski w niewolę Maryi za Kościół powszechny zrodził się w Komańczy w 1956 r., gdy Prymas Stefan kard. Wyszyński był uwięziony, w czwartym miejscu swego odosobnienia. Pisząc Jasnogórskie Śluby Narodu, zarysował program Wielkiej Nowenny przygotowującej obchody milenijne, razem z tym największym dokonaniem, czyli Aktem Oddania. Jego oryginalnyt tekst znajduje się w srebrnej tubie obok Cudownego Obrazu.

Mszę św. celebrowaną w Bazylice o godz. 19.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego poprzedzi o 18.30 procesja eucharystyczna po Wałach.
Uroczystość uwieńczy o 21.00 Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego z racji święta Konstytucji 3 maja.