Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Kto tak naprawdę wybudował murowany zamek Lipowiec? (WIDEO, ZDJĘCIA)

10.09.2023 15:00 | 1 komentarz | 4 405 odsłony | Michał Koryczan

W piątek, 8 września odbyła się konferencja naukowa związana z ponownym otwarciem zamku Lipowiec.

1
Kto tak naprawdę wybudował murowany zamek Lipowiec? (WIDEO, ZDJĘCIA)
Dr Jacek Pierzack wygłosił referat „Czy murowany zamek w Lipowcu budował Wacław II czeski?"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Po przeszło trzyletniej przerwie średniowieczna perła ziemi chrzanowskiej została ponownie udostępniona dla zwiedzających.

Z tej okazji Muzeum Małopolski Zachodniej zorganizowała w dworze z Drogini konferencję naukową poświęconą przeszłości zamku Lipowiec.

- Początki zamku są z reguły przypisywane biskupowi Janowi Muskacie. Część historyków uważa, że zamek wybudował jego poprzednik Paweł z Przemankowa. Od niedawna archeolodzy zaczęli mówić i pisać, że zamki tak zwane bergfriedowe, a taki jest między innymi Lipowiec, zostały na te tereny „przeniesione" przez Wacława II (władca z dynastii Przemyślidów, król Czech w latach 1278-1305 oraz król Polski w latach 1300-1305 - dop red.), który w 1291 roku zajął ziemię krakowską i cały czas walczył z Władysławem Łokietkiem. Zamki te nie były specjalnie przeznaczone do mieszkania. Mieścił się w nich garnizon. Wieża cylindryczna, czyli tak zwany bergfried była wieżą ostatecznej obrony. W razie zdobycia dziedzińca czekało się w niej na odsiecz - powiedział dr Jacek Pierzak, który wygłosił referat „Czy murowany zamek w Lipowcu budował Wacław II czeski?".

Z kolei Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie opowiedział o dziejach i wyposażeniu kaplicy zamkowej. Pokusił się również o wstępną wersję rekonstrukcji wyglądu wnętrza kaplicy w XVIII wieku., którą zaprezentował podczas konferencji.

- Opis z 1789 roku pokazuje na dokładnie, jak kaplica wyglądała. Po prawej i po lewej stronie mieliśmy karcery i cele. Do kaplicy można było dojść tylko i wyłącznie przez sień obok szpitala. Nie było tam żadnej zakrystii - opowiadał Kamil Bogusz.

Oprócz nich swoje referaty podczas konferencji wygłosili:

  • Marek Szymaszkiewicz - „Historia badań archeologicznych na Zamku Lipowiec"
  • Stanisław Garlicki - „Z kart historii Lipowca. Przegląd najważniejszych wydarzeń związanych z dziejami zamku"
  • Joanna Małocha - „Wybrane ustalenia dotyczące średniowiecznych zabytków ruchomych z Lipowca, pozyskanych w wyniku badań z lat 1967-1974"
  • Aleksander Babiński - „Gmina okręgowa Lipowiec w czasach Wolnego Miasta Krakowa"
  • Krzysztof Tunia - "Średniowieczny zamek w Zatorze nad Skawą. Historia i archeologia"
  • Jacek Pierzak - „Czy murowany zamek w Lipowcu budował Wacław II czeski?"
Z kolei Bogumił Pilarski oprowadził uczestników konferencji po nowej ekspozycji na zamku Lipowiec.