Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

80 lat temu z Chrzanowa zniknęła połowa mieszkańców

16.02.2023 11:00 | 1 komentarz | 7 273 odsłon | Michał Koryczan

W piątek, 17 lutego planowane są obchody 80. rocznicy likwidacji chrzanowskiego getta.

1
80 lat temu z Chrzanowa zniknęła połowa mieszkańców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak co roku uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 przy tablicy poświęconej tragicznym wydarzeniom z lutego 1943 roku, w miejscu Synagogi Wielkiej na dawnym placu Estery w Chrzanowie (nieopodal MOKSiR-u).

O godz. 12:30 rozpocznie się wykład w Oddziale Wystaw Czasowych „Dom Urbańczyka" przy Alei Henryka 16 .

- To bardzo smutna rocznica w historii naszego miasta. Nagle połowa mieszkańców naszego miasta znika i już nie powraca - mówi Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.

Z końcem pierwszej połowy 1940 roku przesiedlono do Chrzanowa około 4,5 tys. żydów z Górnego Śląska i Podbeskidzia, a niespełna rok później z Oświęcimia.

We wrześniu 1941 roku Niemcy wprowadzili dla tej społeczności zakaz opuszczania zamieszkiwanej gminy bez zezwolenia policji.

W tym samym roku wskazano żydom miejsca, po których nie mają prawa się poruszać. Była to m.in. Aleja Henryka. Ostatecznie - niemiecki okupant utworzył w listopadzie 1941 r. chrzanowskie getto między ulicami: Berka Joselewicza, Świętokrzyską, 29 Listopada, Krakowską, Garncarską, Luszowską, Balińską i Sienkiewicza. Mur nie powstał, ale granica była. Obowiązywał zakaz wstępu do innej części miasta.

Do Chrzanowa wciąż zwożono żydów z okolicznych miast i miasteczek. Ludzi przybywało lawinowo, a warunki mieszkaniowe i sanitarne, zresztą już fatalne, pogarszały się z dnia na dzień. Jednocześnie Niemcy organizowali wywózki na roboty do Rzeszy.

Ci, którzy zostali w Chrzanowie, nie mieli tyle szczęścia. 29 kwietnia 1942 r., na placu Krzyskim doszło do publicznej egzekucji sześciu chrzanowskich żydów i jednego olkuskiego, za rzekome nielegalne posiadanie żywności.

30 maja 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta. Selekcja trwała sześć dni. Na roboty i do Auschwitz wywieziono około 3 tys. ludzi. 18 lutego 1943 roku nastąpiła jego ostateczna likwidacja.


Czytaj również

Samochód zderzył się z autobusem na drodze wojewódzkiej

Dzisiaj tłusty czwartek. Polecamy przepis na pyszne domowe pączki

Powstał Klaster Energii Powiatu Chrzanowskiego. Co to takiego?

Magic-Sport wygrał Trzebińską Ligę Futsalu

Garaże pełne samochodów, a nie będzie miał kto jeździć do akcji

W ekonomiku dyrektor został wybrany. W innych placówkach oświatowych nie udało się