Nie masz konta? Zarejestruj się

Ukraina

Z powodu wojny na Ukrainie światu grozi głód. Podsumowanie 80. dnia wojny (14.05)

14.05.2022 23:05 | 7 komentarzy | 1 042 odsłona | Alicja Molenda
Ukraińskie wojsko zaczyna kontratakować. Rosja grozi Finlandii bronią jądrową, a fiński prezydent zapowiada, że mimo gróźb, wstąpi do NATO. Calush Orchestra zachwyca na Konkursie Eurowizji.
7
Z powodu wojny na Ukrainie światu grozi głód. Podsumowanie 80. dnia wojny (14.05)
Calush Orchestra z Ukrainy podczas występu na festiwalu Eurowizji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O co chodzi Rosji?

Głównym celem Rosjan jest osiągnięcie całkowitej kontroli nad trzema ukraińskimi obwodami: donieckim, ługańskim i chersońskim oraz "zapewnienie trwałości korytarza lądowego" z anektowanym Krymem - ocenia ukraiński sztab generalny w komunikacie w 80. dniu agresji rosyjskiej. Sztab potwierdził też, że Rosjanie wycofują się spod Charkowa i usiłują uniemożliwić wojskom ukraińskim przedostanie się na swe tyły w okolicach Izium.

Macron zaproponował Ukrainie zrzeczenie się suwerenności

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaoferował prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu ustępstwa, aby zakończyć wojnę i „ocalić twarz" rosyjskiego zbrodniarza wojennego Władimira Putina. W ten sposób francuski prezydent próbował odnieść sukces w mediacji między Ukrainą a Rosją - powiedział Wołodymyr Zełenski w rozmowie z włoskim kanałem Rai 1.
Przypomnijmy, że w przeddzień, Macron w rozmowie z France 2, odmówił nazwania działań Rosji na Ukrainie ludobójstwem, podobnie jak uczynił to prezydent USA Joe Biden i prezydent Polski Andrzej Duda.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy stwierdziło, że rozczarowuje niechęć prezydenta Francji Emmanuela Macrona do uznania ludobójstwa na Ukraińcach po wszystkich głośnych oświadczeniach rosyjskich przywódców i zbrodniczych działaniach rosyjskiego wojska.

Calush

Na Festiwalu Eurowizji 2022 wystąpiła ukraińska Calush Orchestra. Pułk Azow podziękował im za wsparcie podczas koncertu.

Zwycięstwa i porażki

Rosja kontynuuje ofensywę na wschodzie Ukrainy, największa aktywność okupantów utrzymuje się w rejonie Słobożańskim i Donieckim. Rosjanie ostrzeliwali także przygraniczną wieś Blesznia w obwodzie czernichowskim. Wróg próbuje zainstalować systemy obrony powietrznej na Wyspie Węży.

Rzecznik Azowa powiedział, że w Mariupolu zginęło 6000 Rosjan. Żołnierze ukraińscy nadal odpierają codzienne ataki Rosjan na fabrykę Azowstal.

Dyplomacja

Sergiej Ławrow powiedział dziś, że Rosja zaskoczona jest .... falą rusofobii i tym, że Zachód wypowiedział Rosjii totalną wojnę hybrydową. Stwierdził, że wysiłki Zachodu powodujące izolację Rosji, skazane są na niepowodzenie.

Kanadyjczycy proponują swoje statki do wywiezienia zboża z Ukrainy.


Podczas rozmowy telefonicznej prezydent Finlandii poinformował Putina, że ​​Finlandia przystąpi do NATO. Dzień wcześniej Rosja zagroziła Finlandii bronią jądrową.

Unia Europejska przekaże Ukrainie kolejne 500 mln euro na broń ciężką.

Turcja proponuje ewakuację wojska z zakładu Azovstal drogą morską. Rosja się na to nie zgadza.

W Portugalii aresztowano luksusową nieruchomość Abramowicza o wartości 10 milionów euro.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Analena Berbok powiedziała, że ​​wojna na Ukrainie może doprowadzić do głodu na świecie.

W Holandii zamrożono rosyjskie aktywa o wartości ponad 640 mln euro.

Krótko

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą działalności partii prorosyjskich na Ukrainie.

Minister zdrowia Urainy Wiktor Laszko: Na odbudowę zniszczonych przez Rosjan szpitali potrzeba będzie co najmniej 32 mld hrywien.

Od początku wojny zarejestrowano 331 zbrodni wojennych wojsk rosyjskich przeciwko dziedzictwu kulturowemu Ukrainy.

Rosja prowadzi cichą mobliizację w środkowej i wschodniej części kraju.