Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Nowe mieszkania komunalne w Chrzanowie najpewniej w 2023 roku

23.07.2021 14:00 | 4 komentarze | 4 182 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Chrzanów otrzymał 3 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na utworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.
4
Nowe mieszkania komunalne w Chrzanowie najpewniej w 2023 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

- Będą to lokale dla tych, którzy pracują, ale na przykład nie stać ich na wzięcie kredytu lub po prostu nie chcą się zadłużać - mówi Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.

Ostateczny koszt ewentualnego najemcy mieszkania zamknąłby się sumą około 15 proc. wartości lokalu, a w przyszłości mógłby on wykupić mieszkanie.

Ten rządowy program budowy tanich mieszkań na wynajem zastąpił program Mieszkanie Plus. W jego myśl współpracujące gminy mają wspólnie tworzyć Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM), czyli spółki.

To ona będzie odpowiedzialna za budowę mieszkań na obszarze 10 miast, które zdecydowały się na współprace.

Chrzanów nie mógł znaleźć gmin chętnych do takiej współpracy w okolicy, zawarł więc porozumienie z samorządami z województwa śląskiego, w tym Sosnowcem, Czeladzią, Będzinem czy Wojkowicami.

Teraz, po przyznaniu pieniędzy (każda ze współpracujących gmin otrzymała 3 mln zł), we wrześniu przyjdzie czas na zawiązanie spółki. Gminy będą musiały wnieść do niej aportem nieruchomości (działki), na których będą mogły zostać wybudowane mieszkania.

- W tej chwili przygotowujemy w Chrzanowie trzy nieruchomości pod budowę mieszkań. Pierwsza, już właściwie gotowa, to ta przy ul. Zielonej. Kolejne zlokalizowane są przy ul. Kościelnej oraz Pogorskiej. Jedna z tych nieruchomości zostanie wniesiona aportem do naszego TBS, pozostałe do SIM - wyjaśnia Maciaszek.

Liczy, że do końca roku wszystko będzie jasne i zaczną powstawać projekty bloków. Fizycznie budowa mieszkań miałaby się rozpocząć w 2022 roku, a pierwsi najemcy wprowadzać się do nowych mieszkań w 2023 r.

Czytaj również