Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

W Pałacu Potockich w Krzeszowicach wychowywało się kiedyś ponad 400 dzieci

27.12.2020 09:30 | 0 komentarzy | 5 130 odsłon | Ewa Solak
Dr hab. Małgorzata Michel poświęciła kilka lat, żeby zgłębić losy sierot, które po II wojnie światowej trafiły do tego miejsca. Niektórzy żyją do dziś. Napisała o nich książkę „Pałacowe dzieci".
0
W Pałacu Potockich w Krzeszowicach wychowywało się kiedyś ponad 400 dzieci
To piękne i zabytkowe miejsce ma bardzo bogatą historię. FOT. Kacper Ropka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W 1946 r. pałac Potockich w Krzeszowicach stał się domem dla ponad 400 sierot wojennych. Dziewcząt i chłopców. Wśród nich wiele bardzo znanych postaci.

Państwowy Zakład Wychowawczo - Naukowy - tak po wojnie nazywała się jednostka umiejscowiona w zarekwirowanym przez państwo w 1944 r. pałacu.

- Do jej napisania przygotowywałam się od 2016 r. Temat krążył wokół mnie bardzo długo i intensywnie, bo zajmując się problematyką gangów młodzieżowych, zauważyłam pewne podobieństwa w kwestii sieroctwa wojennego i zmarginalizowanych dzieci dzisiejszej ulicy. Wszystkie te postacie łączy skrajnie trudne dzieciństwo i liczne traumy - mówi dr hab. Małgorzata Michel.

O tym, jak funkcjonowało to miejsce, kto ze znanych osób tam dorastał,, z czym musieli sobie poradzić wychowankowie, a także kim jest autorka książki, możecie przeczytać TUTAJ.

Ludzie:

Małgorzata Michel

Małgorzata Michel

Mieszkanka Krzeszowic, dr hab., prof. UJ, pracuje w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.