Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Co zmienić w komunikacji? Weź udział w ankiecie

06.06.2024 09:23 | 12 komentarzy | 4 619 odsłony | Michał Koryczan

Mieszkańcy mogą się wypowiedzieć na temat organizacji komunikacji publicznej. ZKKM Chrzanów zachęca do udziału w ankiecie internetowej.

12
Co zmienić w komunikacji? Weź udział w ankiecie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W marcu tego roku związek komunikacyjny Chrzanowa, Libiąża i Trzebini podpisał umowę ze spółką Via Vistula z Krakowa na przygotowanie audytu linii autobusowych organizowanych przez ZKKM Chrzanów.

- Firma ma dokonać analizy rynku komunikacji miejskiej, organizowanej przez ZKKM. Obejmie ona między innymi badania dotyczące liczby pasażerów korzystających z obecnych połączeń oraz przeprowadzenie ankiet, które zidentyfikują główne cele podróży pasażerskich - mówi Marek Dyszy.

Ankieterzy prowadzili badani na dworcach autobusowych i głównych przystankach. Zebrali ponad 1400 ankiet.

- Oprócz tego uruchomiony został link do ankiety internetowej, która ma na celu ustalenie preferencji pasażerów. Jest dedykowana również osobom, które być może nie korzystają obecnie z transportu zbiorowego, ale po dopasowaniu siatki połączeń do ich potrzeb zaczną podróżować autobusami miejskimi - mówi Marek Dyszy.

Ankieta będzie aktywna do 30 czerwca.

Jak mówi Marek Dyszy, jednym z głównych punktów ma być skoordynowanie połączeń autobusowych z rozkładami jazdy pociągów.

Nie ukrywa, że będzie to wymagało zwiększenia częstotliwości kursów autobusów przede wszystkim linii szkieletowych, czyli 9 i 15. Na odcinku Chrzanów - Trzebinia miałyby one jeździć co 15 minut, a w godzinach szczytu nawet częściej.

Wykonawca audytu ma przygotować w tym zakresie dwa warianty. Pierwszy ma uwzględniać zmianę pracy przewozowej (zaplanowanej na 2024 r.) o 5 procent, a drugi o 20 procent.

Jak wylicza Marek Dyszy, ten drugi wariant wiązałby się ze zwiększeniem wpłat gmin członkowskich o ponad 4 mln zł.

Oba wspomniane warianty mają być przygotowane w dwóch opcjach. Jedna dla obecnej lokalizacji chrzanowskiego dworca autobusowego przy ul. Zielonej, a druga dla planowanej, zupełnie nowej - przy ul. Wyszyńskiego.

Zmian w komunikacji miejskiej można się spodziewać na przełomie 2024 i 2025 roku. Ostateczne opracowanie wykonawcy audytu będzie konsultowane z gminami członkowskimi ZKKM (Chrzanów, Libiąż, Trzebinia).