Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Kościół w Babicach świętuje 500 lat

30.05.2024 17:00 | 0 komentarzy | 2 771 odsłony | Michał Koryczan

Zabytkowa światynia w Babicach obchodzi w tym roku 500-lecie istnienia. Uroczystości z tej okazji już się rozpoczęły. Kolejne szykują się w sobotę, 1 czerwca.

0
Kościół w Babicach świętuje 500 lat
Kościół w Babicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Babicka świątynia, która przez stulecia była kościołem parafialnym dla mieszkańców nie tylko Babic, ale i dla osób z Żarek, Kwaczały, Źródeł, Zagórza czy Spalonej obchodzi w tym roku 500-lecie istnienia.

Z tej okazji w ubiegłą sobotę odbyła się promocja książki poświęconej temu zabytkowi (jest wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego), który oprócz funkcji religijnej był ośrodkiem, gdzie rodziła się lokalna oświata, kultura, przez pięć wieków kształtując lokalną społeczność.

- Książka „500 lat kościoła parafialnego w Babicach" to nie tylko zbiór faktów i dat, ale także opowieść o ludziach, którzy przez wieki tworzyli i pielęgnowali to miejsce. Publikacja zawiera bogato ilustrowane rozdziały, prezentujące zarówno historyczne fotografie, jak i współczesne zdjęcia, ukazujące piękno naszego kościoła i aktywność parafian. Serdeczne podziękowania dla pani Teresa Bigaj za opracowanie tekstu o historii kościoła w Babicach, mieszkańcom za opracowanie tekstów o grupach parafialnych działających przy kościele w Babicach oraz za udostępnienie zdjęć archiwalnych i tych z uroczystości kościelnych - mówi Katarzyna Martyka, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Babic IMPULS, które przygotowało publikację we współpracy z gminą Babice, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Babicach, Miejską Biblioteką Publiczną w Chrzanowie oraz parafią pw. Wszystkich Świętych w Babicach.

Książka została wydana w ramach projektu „500 lat kościoła w Babicach" dofinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego i Gminy Babice.

Dalsze uroczystości jubileuszowe zaplanowano na sobotę, 1 czerwca. Rozpocznę się one mszą w kościele o godz. 11. Następnie zaplanowano koncert orkiestry dętej „Podstolice" (godz. 12.30), a później prezentację historii kościoła (o godz. 13.30 w sali widowiskowo-kinowej przy ul. Gołąba w Babicach).

Kościół w Babicach został ufundowany w 1524 r. przez biskupa Jana Konarskiego. W 1760 r. doszczętnie spłonęła. Odbudowana została trzy lata później. W środku znajdują się trzy portale barokowe, ołtarze: główny i dwa boczne rokokowe z 1778 r. W jednym z bocznych można podziwiać obrazy Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia i Anioła Stróża.

Ciekawostką jest, że w bryle kościoła pozostawione są pociski, będące pamiątką po radzieckiej ofensywie w styczniu 1945 r.

Ostre walki wojsk rosyjskich z niemieckimi toczyły się m.in. na terenie Babic i Wygiełzowa. Jak relacjonowali świadkowie, w rejonie placu Mogielnickiego w Babicach stały wraki rozbitych czołgów oraz innego sprzętu wojskowego.

- Wskutek ostrzału świątynia została bardzo zniszczona. Była podziurawiony jak szwajcarski ser. Zniszczeniu uległa wieża, na którą wcześniej niemieccy żołnierze wciągnęli małe działko. Dało się ono we znaki Rosjanom nacierającym od strony Kwaczały - opowiada Mirosław Dudek, pasjonat lokalnej historii.