Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak wspierać organizm w walce ze stresem? Praktyczne porady dla zabieganych

23.04.2024 10:07 | 0 komentarzy | 508 odsłon | red

Materiał promocyjny

Każdy człowiek codziennie doświadcza mniejszego lub większego stresu. Nie da się go całkowicie wyeliminować, ponieważ życie wiąże się z niepewnością i nieprzewidzianymi zdarzeniami. Stawia przed nami nowe wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć. Psycholodzy zauważyli, że osoby, które postrzegają stres jako naturalny element egzystencji, na ogół lepiej sobie z nim radzą. Napięcie nerwowe ich nie przytłacza i pozwala żyć w zgodzie z własnymi wartościami. Jak wspierać organizm w walce ze stresem?
0
Jak wspierać organizm w walce ze stresem? Praktyczne porady dla zabieganych
freepik.com
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czas na odpoczynek

Wiele osób zaniedbuje wypoczynek, wychodząc z założenia, że najpierw trzeba wywiązać się z obowiązków, aby móc pozwolić sobie na chwilę wytchnienia. Czas wolny, który powinien być przeznaczony na relaks, wykorzystuje się, aby nadgonić pracę i naukę. Tymczasem każdy organizm ma ograniczone możliwości. W pewnym momencie wyczerpaniu ulega jego wewnętrzne “zasilanie” i wówczas odmawia nam posłuszeństwa. Zauważono, że osoby wypoczęte lepiej radzą sobie z napięciem nerwowym, dlatego czas dla siebie warto traktować priorytetowo.

Odpowiednia ilość snu

Sen także bywa traktowany jako zbędny punkt w planie dnia. Tymczasem osoby, które dbają o nocny wypoczynek, rano wstają wypoczęte, zregenerowane i pełne energii. Lepiej radzą sobie z regulacją trudnych emocji i stresem. Z kolei ludzie, którym brakuje snu, często reagują nadmiarowo i nieadekwatnie do okoliczności. 5-minutowe spóźnienie koleżanki wywołuje w nich przesadną złość.

Zdrowa dieta

Posiłki powinny zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na wszystkie substancje odżywcze niezbędne do właściwego funkcjonowania ustroju. Zwróć szczególną uwagę na to, aby dania dostarczały magnez i witaminy z grupy B, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego. W Twoim menu nie może zabraknąć tłustych ryb morskich zasobnych w witaminę D, która pozwala cieszyć się dobrym samopoczuciem. Poza tym bardzo ważne jest spożywanie produktów zawierających tryptofan, który stanowi prekursor serotoniny (neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za nastrój). Równolegle należy zadbać o mikrobiom, jedząc fermentowane produkty mleczne i kiszonki roślinne.

Przeprogramowanie poznawcze

Bardzo często za złe samopoczucie i stres odpowiadają nasze nieadekwatne przekonania. Np. jeśli wychodzimy z założenia, że tylko realizując wszystkie zadania zawodowe przewidziane na dany dzień, zasługujemy na zatrudnienie, odczuwamy niepokój. Nieustannie towarzyszy nam napięcie nerwowe, ponieważ boimy się, że coś pójdzie niezgodnie z planem. Nieprzewidziane zdarzenia mają miejsce stosunkowo często, dlatego wymuszają reorganizację naszych zamierzeń. Każda zmiana rodzi w nas wówczas złość, lęk i nieadekwatne poczucie winy. Czasem wystarczy tylko zmodyfikować nastawienie, by zredukować odczuwany stres. Pomóc może w tym psychoterapia poznawczo-behawioralna.

Prognozowanie afektywne

Wspomniana technika opiera się na nawiązaniu lepszego kontaktu z samym sobą po to, aby określić, co i kto wyzwala w nas stres. Np. napięcie nerwowe powoduje nadmiar obowiązków i presja czasu. Jeśli to zauważymy, możemy poprosić przełożonego o inny podział zadań lub wydłużenie czasu na oddanie ważnego projektu. Niekiedy warto celowo zasugerować dzień zapasu, aby poczuć się bardziej komfortowo i skupić na zadaniu.

Implementacja intencji

To nic innego jak stworzenie programu adaptacyjnych zachowań, które możemy wykorzystać, gdy dosięgnie nas napięcie nerwowe. Np. jeśli zdenerwuję się pracą, zadzwonię do przyjaciółki, zamiast sięgać po alkohol na rozluźnienie.

Suplementacja adaptogenów

Adaptogeny to starannie wyselekcjonowane gatunki roślin i grzybów, które słyną z tego, że pomagają lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Jednocześnie mogą przyczyniać się do odzyskania homeostazy. Ich suplementacja cieszy się sporą popularnością, ponieważ wspomniane zioła nie wykazują właściwości toksycznych i uzależniających.

Adaptogeny rosną w nieprzyjaznych warunkach środowiskowych. Doświadczają suszy, wiatru, nadmiernego zasolenia i skrajnych wartości temperatury. To generuje stres fizjologiczny, do którego przystosowały się, wytwarzając antyoksydanty. Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, dzięki czemu te nie uszkadzają struktur, z których zbudowane są komórki roślinne. Można je z powodzeniem stosować u ludzi narażonych na napięcie nerwowe.

Dowiedz się więcej o Adaptogenach: https://mothersprotect.com/pages/adaptogeny-wlasciwosci-badania-historia

Materiał promocyjny