Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Przełom poleca do przeczytania: Nokturny

03.03.2024 13:00 | 0 komentarzy | 1 137 odsłona | Tadeusz Jachnicki
Niespełniony muzyk, ceniony pisarz, laureat literackiego Nobla i jego kilka psychologicznych opowiadań o muzyce, miłości i upływającym czasie.
0
Przełom poleca do przeczytania: Nokturny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Marzący o sławie polski muzyk otrzymuje nietypową propozycję od swojego idola; ratujący małżeństwo mężczyzna zaprasza do domu przyjaciela nieudacznika, by podnieść swoje notowania u żony; sfrustrowany muzyk nie może się wybić, bo nie gra coverów...

Krótkich historii jest pięć. Każda inna, ale wszystkie mają kilka cech wspólnych. Spoiwem jest muzyka.

Może nie jest to najwyższa próba Kazuo Ishiguro, ale te krótkie historyjki są zabawne, oddają ludzką naturę i otwierają nas na nie zawsze oczywiste wybory.

Kazuo Ishiguro to Brytyjczyk o japońskich korzeniach. Urodził się w Nagasaki w 1954 roku. Sześć lat później wraz z rodziną trafił do Wielkiej Brytanii. Jako nastolatek, aż do 22. roku życia, robił wszystko, by zostać gwiazdą pop. Nie wyszło. Został pisarzem, ale do dziś gra na fortepianie.

Jego najbardziej znaną powieścią, zapewne też dzięki doskonałej ekranizacji z Anthonym Hopkinsem i Emmą Thompson w rolach głównych, są "Okruchy dnia". W 2017 roku został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla za „powieści o ogromnej emocjonalnej sile, w których ukazuje, że nasze poczucie związku ze światem jest iluzoryczne".