Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Kadrowy walec powyborczy dotarł do Chrzanowa

28.02.2024 22:11 | 9 komentarzy | 7 626 odsłon | Alicja Molenda
Grażyna Trojanowska została odwołana przez radę powiatu ze składu rady społecznej chrzanowskiego szpitala. Powód? Wojewoda tak chciał.
9
Kadrowy walec powyborczy dotarł do Chrzanowa
Radna powiatowa Grażyna Trojanowska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rada społeczna szpitala  jest organem inicjującym, opiniodawczym oraz organem doradczym dyrektora szpitala. Powołuje ją rada powiatu. Wojewoda ma obowiązek delegowania do niej swojego przedstawiciela.

Poprzedni wojewoda małopolski Łukasz Kimta, związany z PiS, swoją przedstawicielką w tej radzie uczynił wieloletnią powiatową radną PiS - Grażynę Trojanowską.

Wkrótce po tym, Kmita został posłem. Wybory wygrała inna opcja. Wojewodą małopolskim został Krzysztof Klęczar z Trzeciej Drogi (Polska 2050-PSL). W lutym do Rady Powiatu Chrzanowskiego wpłynął wniosek o odwołanie Grażyny Trojanowskiej ze składu szpitalnej rady społecznej. Uchwała w tej sprawie pojawiła się w programie wtorkowej sesji.

Radny Michał Gawroński, szef klubu PiS, zaproponował, aby podejmować takiej uchwały zwracając uwagę, że to decyzja polityczna i nieprzemyślana. Starosta Andrzej Uryga tłumaczył jednak, że niezbędna, aby ta rada w ogóle funkcjonowała.

- Jest  decyzja wojewody wskazująca do rady nową osobę. Mamy obowiązek ją uwzględnić, bo bez przedstawiciela wojewody nie ma rady - powiedział starosta.

Radni zagłosowali. 14 było za odwołąniem Trojanowskiej, 9 przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Głosowanie to było równocześnie powołaniem w skład rady społecznej szpitala Jarosława Babca. Babiec jest prezesem komunalnej spółki MZN w Trzebini, jednym z nielicznych członków PSL na naszym terenie. PSL to  partia obecnego wojewody.

Zmiana w radzie społecznej chrzanowskiego szpitala to pierwsza decyzja kadroowa po wyborach parlamentarnych w powiecie chrzanowskim.

Instytucje państwowe na szczeblu powiatowym na razie funkcjonują bez zmian kadrowych, a w samorządowych (spółkach, związkach, radach nadzorczych) można się ich spodziewać dopiero po kwietniowych wyborach, o ile przyniosą one zmiany w koalicjach i na stanowiskach burmistrzów, bo to oni mają w rękach podział intratnych stanowisk.