Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Zima w obiektywie

09.12.2023 14:00 | 0 komentarzy | 1 397 odsłona | Tadeusz Jachnicki
Zima nie jest najlepszym czas na fotografowanie. Krótki dzień, mało światła, a do tego zniechęcający do wyjście na zewnątrz chłód. Chłód, które nie służy nie tylko człowiekowi, ale i sprzętowi.
0
Zima w obiektywie
Zamek Lipowiec zimą. Paweł Studziński. Data publikacji w PRZEŁOMowych Kadrach: 22 stycznia 2023
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak radzi Łukasz Kacperczyk, Dziennikarz i tłumacz. Redaktor prowadzący Szerokiego Kadru: "Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać podczas fotografowania na śniegu, jest zmniejszone zaufanie do wskazań światłomierza". I od razu radzi, by w zależności od sytuacji wprowadzić dodatnią korektę ekspozycji od ⅔ EV do 1,5 EV. Poleca też korzystanie ze statywu, zwłaszcza jeśli fotografujemy rano lub wieczorem, kiedy światła jest niewiele.

Pamiętajmy, również, że - szczególnie zimą - warto korzystać z trybu zapisu RAW, który daje większą kontrolę nad obrazem - na przykład skorygowanie balansu bieli już po wykonaniu zdjęcia.

W galerii zima w obiektywie naszych grupowiczów PRZEŁOMowe Kadry.

Do obejrzenia reszty zapraszamy do grupy, a przez lata się ich trochę uzbierało. W grupie można się też dzielić własnymi fotografiami.

PRZEŁOMowe Kadry została założona we wrześniu 2019 roku. Ma w tej chwili cztery lata i ponad 1700 członków. Każdego miłośnika fotografii zapraszamy do dołączenia.