Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Mieszkaniec Chrzanowa oszukany metodą na Baltic Pipe

09.12.2023 09:00 | 1 komentarz | 5 876 odsłon | Łukasz Dulowski
77-letni mężczyzna skusił się, żeby zainwestować w rzekome akcje spółki Baltic Pipe.
1
Mieszkaniec Chrzanowa oszukany metodą na Baltic Pipe
Materiał z oficjalnej strony projektu Baltic Pipe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podinspektor Andrzej Kowalski z Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie poinformował, że w wyniku oszustwa 77-latek stracił 11 tys. zł.

Policjanci w całej Polsce ostrzegają, że do inwestowania w akcje zachęcają fałszywe reklamy umieszczane przez oszustów m.in. w mediach społecznościowych. Nieraz wykorzystują wizerunki znanych osób, np. polityków.

Po kliknięciu w reklamę jesteśmy przekierowywani na witrynę, gdzie znajduje się formularz do wypełnienia (imię i nazwisko, numer telefonu, mejl).

W ten sposób przestępcy zdobywają kontakty, dzwonią i chcą, żeby wpłacić pieniądze na „portfel inwestycyjny", utworzony w momencie wypełnienia formularza z danymi. Przy braku zgody na wpłatę pojawiają się groźby dotyczące postępowania komorniczego. Oszuści namawiają też do zainstalowania programu na naszym komputerze lub telefonie, dzięki któremu uzyskują dostęp do ważnych informacji, np. kont bankowych.

***
Baltic Pipe to polsko-duńska inwestycja umożliwiająca transport gazu z Norwegii m.in. do Polski i Dani. Na oficjalnej stronie projektu Baltic Pipe jest komunikat ostrzegający przed fałszywymi publikacjami i próbami wyłudzenia danych, a co za tym idzie - pieniędzy.