Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Rel, sigma i oddaje - to młodzieżowe słowa roku. Co znaczą?

07.12.2023 09:31 | 1 komentarz | 3 195 odsłony | Alicja Molenda
Jury wybrało najbardziej popularne słowa roku wśród młodych. Warto je poznać.
1
Rel, sigma i oddaje - to młodzieżowe słowa roku. Co znaczą?
Fot. pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Słowo "rel" w komunikacji młodych funkcjonuje od kilku lat, ale stopniowo uwalniało się od kontekstów komunikacji elektronicznej. Funkcjonuje w realu.
Rel to wyraz zgody. Jest samodzielnym skrótem angielskiego relatable, czyli "możliwy do powiązania z czymś" Stanowi szybką i puentującą reakcję: zgadzam się z tobą, czuję tak samo, potwierdzam, racja".

Drugi wyraz z kolejną najwyższą liczbą głosów to "sigma". Literę alfabetu greckiego, wybrano do nazwania osoby silnej (mężczyzny lub kobiety), nieszukającej jednak poklasku, sytuującej się z dala od blichtru władzy, za to mającej realny (czytaj: autentyczny) wpływ na rzeczywistość. Sigma wzbudza szacunek innych, osiąga sukcesy, jest nonkorformistą i trzyma się wartości, które uważa za prawdziwe.

Na trzecim miejscu usytuował się synonim dobrze znanych już wyrażeń: "do oporu", "w opór", czyli "oporowo". Znaczy przede wszystkim intensywnie, mocno, dużo.

Jury plebiscytu postanowiło przyznać wyróżnienie słowu "oddaje". "Oddaje" to komentarz o znaczeniu coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze). W szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. "Oddawać" mogą nowe spodnie, bluza, ale też kebab czy utwór muzyczny.

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W ubiegłym roku zwyciężyło słowo "essa".