Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Mieszkańcy nie chcą biogazowni w Libiążu (WIDEO)

02.12.2023 19:00 | 8 komentarzy | 3 883 odsłony | Ewa Solak
Mieszkańcy Libiąża są przeciwni temu, żeby w rejonie ul. Gromieckiej powstała biogazownia. Boją się smrodu, wzmożonego ruchu samochodów i utraty wartości swoich działek.
8
Mieszkańcy nie chcą biogazowni w Libiążu (WIDEO)
Podczas spotkania w sprawie planowanej budowy biogazowni w Libiążu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Konsultacje w sprawie budowy biogazowni zorganizował Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie razem z Chrzanowskimi Wodociągami. Na spotkanie w OSP Moczydło przyszło kilkadziesiąt osób.

Biogazownia miałaby powstać na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Gromieckiej.

Łukasz Brzózka prezes Chrzanowskich Wodociągów przedstawił główne założenia planowanej budowy, przekonując, że oparta na nowych technologiach inwestycja nie stwarzałaby uciążliwości dla mieszkańców.
Mieszkańcy są jednak temu przeciwni. Boją się smrodu, wzmożonego ruchu samochodów, a także utraty wartości swoich działek.

- Zbudujcie biogazownię w Balinie, przy wysypisku, a nie tutaj! - mówili mieszkańcy.

- Mamy tu już uciążliwości ze strony kopalni, pylącej hałdy, Polbruku i innych. Biogazownia będzie gwoździem do trumny tego miejsca - przekonywali.

W czerwcu tego roku został podpisany list intencyjny dotyczący planowanej budowy. W sierpniu Wodociągi Chrzanowskie zleciły Biuru Projektów wykonanie koncepcji techniczno-technologicznej. Spółka ma już opinię marszałka, że inwestycja wpisuje się w program gospodarki odpadami województwa małopolskiego, a także raport oddziaływania na środowisko, który zamierza złożyć do gminy.

Żeby inwestycja mogła dojść do skutku, wodociągi będą starać się o zewnętrzne dofinansowanie. Budowa biogazowni o mocy przetwarzania ok. 10 tysięcy ton odpadów rocznie, to koszt rzędu ok. 60 mln zł.
Więcej na ten temat przeczytacie w kolejnym wydaniu „Przełomu"