Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Wyjątkowe zdjęcie. Ulica Krakowska w Chrzanowie 90 lat temu

25.11.2023 17:30 | 1 komentarz | 9 166 odsłon | Łukasz Dulowski
Bardzo ciekawą fotografię opublikował Eugeniusz Kępiński na naszej facebookowej grupie PRZEŁOMowe Historie.
1
Wyjątkowe zdjęcie. Ulica Krakowska w Chrzanowie 90 lat temu
Prace wodociągowe w latach 30. XX w. na Krakowskiej w Chrzanowie. FOT. ZE ZBIORÓW E. KĘPIŃSKIEGO
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Na Krakowskiej jest jeszcze stary, pierwotny bruk, przed położeniem kostki porfirowej. Zapewne rok 1934 i prace wodociągowe - opisuje pan Eugeniusz.

Rury należało poprowadzić na drugą stronę nasypu kolejowego, dlatego - co widać na fotografii - zabezpieczono ściany mostu przed wykopem.

Na rogu skrzyżowania (obecnie Trzebińska i Szpitalna) dostrzeżemy wciąż istniejący budynek doktora Emila Sędzielowskiego. Na parterze mieściła się restauracja „Zacisze".

- Widok biednego chasyda (po prawej) dzisiaj egzotyczny - zaznacza Eugeniusz Kępiński.

***
31 sierpnia 1933 r. oficjalnie w dokumentach rady miejskiej użyto sformułowania „Przedsiębiorstwo Wodociągowe w mieście Chrzanów".

- Za cmentarzem parafialnym powstał ogromny zbiornik, istniejący do dzisiaj, gromadzący wodę, następnie spływającą do miasta. Halę pomp wybudowano w rejonie ul. Zielonej. Pompy zamówiono w Stoczni Gdańskiej - przypomina dyrektor Kamil Bogusz.

31 marca 1935 r. uroczyście wmurowano w halę pomp tubę z dokumentem erekcyjnym wodociągów. Burmistrz Tadeusz Gdula powiedział: „Wolą i decyzją, życzliwością i opieką, trudem i zainteresowaniem powstało wielkie dzieło dla przyszłych pokoleń miasta Chrzanowa".