Nie masz konta? Zarejestruj się

Wygiełzów

Zabytkowy kościół ma 400 lat

06.11.2023 17:00 | 0 komentarzy | 3 207 odsłony | Michał Koryczan

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie zaprasza na obchody 400-lecia kościoła z Ryczowa znajdującego się w Parku Etnograficznym Krakowiaków Zachodnich.

0
Zabytkowy kościół ma 400 lat
Kościół z Ryczowa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godzinie 15. O zabytku sztuki sakralnej opowie Robert Matyskiel. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Michał Tadeusz Noworyta - pianista, wokalista i organista.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: na adres mailowy sekretariat@mmz.info.pl oraz pd numerem telefonu 32 62 28 749

Bilet normalny 18 zł, a bilet ulgowy 10 zł.

Znajdujący się na terenie skansenu drewniany kościół z Ryczowa pochodzi z początku XVII wieku. Bryła kościoła składa się z korpusu nawy o trójbocznie zamkniętym prezbiterium oraz z wieży dobudowanej w XVIII wieku, nakrytej baniastym hełmem. Do wnętrza kościoła prowadzą drzwi z nadprożem o wykroju w tzw. „ośli grzbiet".

We wnętrzach zachowało się wyposażenie pochodzące z okresu od XVII do XIX wieku, które pozyskano wraz z obiektem.

Na chórze znajdują się dziewięciogłosowe organy z połowy XIX wieku wykonane przez Jana Grochalskiego. Przy drzwiach bocznych kościoła, stoi drewniana, rzeźbiona chrzcielnica z przełomu XVI/XVII wieku.

Dotychczas w kościele odbywały się m.in.: okolicznościowe nabożeństwa oraz koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowe.