Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Jaki jest plan na budynek dawnego liceum w Sierszy?

03.11.2023 17:12 | 6 komentarzy | 5 632 odsłon | Alicja Molenda
Starosta chrzanowski Andrzej Uryga poinformował, że powiat gotów jest sprzedać gminie Trzebinia siedzibę  dawnej szkoły średniej z 95-procentową bonifikatą.
6
Jaki jest plan na budynek dawnego liceum w Sierszy?
Budynek dawnego Lo w Sierszy połączony jest z podstawówką przewiązką
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Początek XXI wieku  nie był dobry dla trzebinskiego liceum. Założona 77 lat temu szkoła zaczęła mieć problemy z naborem. Organ prowadzący, czyli powiat, przymierzał się więc do jego likwidacji. Do akcji wkroczyłą wiec strona społęczna, chcąc ratować szkołę z tradycjami i piękną historią.

Najpierw prowadzenie szkoły (liceum) w dotychczasowej siedzibie próbowało kontynuować Stowarzyszenie Przyjaciół Płok, później stowarzysznie Kadet. Oba stawiały na rozszerzenie rpofilu kształcenia pod kątem klas mundurowych, których fenomen zaczął sie jednak nieco później. Ostatecznie liceum przeniosło się do dawnej siedziby gimnazjum przy ul. Szkolnej w centrum miasta.

Organ prowadzący poprzednie liceum - powiat - po jego likiwidacji, upatrywał tam szansy dla budynku w ulokowania w nim jednostki szkoleniowej WOT, domu pobytu dziennego, na który nawet pozyskał pieniądze, któe później musiał oddać, bo budynek nie spełniał kryteriów takiego zagospodarowania. Z tych planów nic nie wyszło.

Wreszcie znalazł się dobry najemca - szkoła Edison, która przetrwała w Sierszy 10 lat. W lecie opuściła jednak budynek zakończywszy niespodziewanie działalność.

W osoatnim czasie chęć przejęcia i zagospodarowanie budynku zgłosiła gmina, choć szerszsj opinii publicznej nie został on na razie przedstawiony.

Z wypowiedzis starosty chrzanowskiego Andrzeja Urygi na powiatowej sesji wynika, że burmistrz złożył w starostwie wniosek. Chce urządzić w nim w budynku placówkę oświatową, dom pobytu dziennego i zagospodarować teren wokół. Starosta powiedział, że odbyły się już wizje lokalne mające ocenić stan techniczny obiektu i że gotowa jest już wycena nieruchomości. Starosta sygnalizuje, że obiekt ma kiepski dach, ale więźby nie trzeba prawdopodobnie wymieniać.

- Docelowo planujemy sprzedać gminie ten budynek z 95-procentową bonifikatą. W okresie przejściowym, gdy będą trwały formalności, proponujemy jego użyczenie - powiedział A. Uryga.

Sprzedaż umożliwiłaby ewentualny dalszy obrót nieruchomością, tak jak w przypadku hektarów w Górach Luszowskich, które niedawno sprzedał gminie z 95-procentową bonifikatą wojewoda.