Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Repliki insygniów koronacyjnych będzie można zobaczyć w Chrzanowie

15.10.2023 17:00 | 0 komentarzy | 3 033 odsłony | Michał Koryczan

W Muzeum w Chrzanowie szykuje się niecodzienna wystawa, podczas której zaprezentowane zostaną "oryginalne" repliki insygniów koronacyjnych Korony Królestwa Polskiego.

0
Repliki insygniów koronacyjnych będzie można zobaczyć w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W piątek, 20 października w budynku głównym Muzeum w Chrzanowie (ul. Mickiewicza 13) odbędzie się wernisaż wystawy „Insygnia". Będzie można na niej obejrzeć repliki najważniejszych regaliów, które były używane podczas koronacji królów Polski: „Korona Chrobrego", berło królewskie oraz jabłko.

- Zapytacie, dlaczego "oryginalne" repliki? W październiku 1795 r., wraz z całą zawartością Skarbca Koronnego, insygnia koronacyjne zrabowali, a następnie wywieźli Prusacy. Następnie w 1811 r. przeprowadzono w Królewcu ich komisyjne zniszczenie. Z pozyskanego złota i srebra wybito monety. Kamienie szlachetne i inne przedmioty niewykonane z drogocennych kruszców sprzedano. Szczęśliwie w latach 2002-2003, dzięki staraniom pana Adama Orzechowskiego zostały odtworzone, a oryginalną „Koronę Chrobrego" z jej wierną kopią symbolicznie połączyły pruskie monety, które nabył pan Orzechowski. Jest zatem niezwykle prawdopodobne, że zawierają trochę złota z pierwszej korony - mówi Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.

Patronem medialnym nad piątkowego wydarzenia jest „Przełom".