Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Nad Niemnem. Szkolna lektura w narodowym czytaniu

08.09.2023 14:14 | 1 komentarz | 2 007 odsłony | Alicja Molenda
Jest okazja przypomnieć sobie Bohatyrowiczów i Korczyńskich z powieści Orzeszkowej. W Chrzanowie, podczas literackiego happeningu i w Trzebini.
1
Nad Niemnem. Szkolna lektura w narodowym czytaniu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku do narodowego czytania została wybrana powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem.

Lokalne biblioteki włączają się w doroczną akcję czytania fragmentów wybranej przez parę prezydencką książki. Chcąc zachęcić do lektury, organizatorzy zapraszają znane w środowisku osoby, aby publicznie odczytały fragmenty tego dziłe. Tak też będzie w tym roku.

MBP w Chrzanowie zaprasza 9 września o godz. 10.00 do biblioteki, skąd uczestnicy przejdą w korowodzie do Domu Urbańczyka. Tam, w scenerii z epoki, odbędzie się widowisko literackie i czytanie fragmentów powieści.

MBP w  Trzebini zaprasza 9 września o godz. 10.00. Będzie czytanie i poczęstunek.

Patron akcji narodowego czytania, prezydent Andrzej Duda, zwrócił uwagę na walory tegorocznej lektury: "barwny język, wspaniałe krajobrazy, komizm sytuacyjny i pełne humoru dialogi. - To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków".

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886-1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością wśród kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

 

  • Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 r. wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, polskie nowele, Balladynę Juliusza Słowackiego, Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej oraz Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

A jakie są Wasze wspomnienia związane z lekturą Nad Niemnem i bohaterami tej powieści?