Nie masz konta? Zarejestruj się

Balin

Dożynki gminy Chrzanów, czyli święto rolnictwa, które przechodzi do lamusa (WIDEO, ZDJĘCIA)

20.08.2023 19:00 | 0 komentarzy | 6 301 odsłon | Michał Koryczan

Rolnicy z chrzanowskiej gminy obchodzili w niedzielę święto plonów. Gospodarzem tegorocznych dożynek był Balin.

0
Dożynki gminy Chrzanów, czyli święto rolnictwa, które przechodzi do lamusa (WIDEO, ZDJĘCIA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Chociaż w chrzanowskiej gminie jest aż sześć sołectw (Balin, Luszowice, Okradziejówka, Płaza, Pogorzyce, Źrebce), to osób trudniących się pracą na roli nie jest zbyt wielu. Podobnie zresztą jak w całym powiecie chrzanowskim.

W niedzielę rolnicy z chrzanowskiej gminy obchodzili święto plonów. Gospodarzem tegorocznych dożynek był Balin.

- Na naszych terenach rolnictwo przechodzi już chyba do lamusa. Jeśli ktoś jeszcze posiada sprzęt rolniczy, to praktycznie tylko na swój nieduży użytek. Rzadko ktoś jeszcze utrzymuje się z rolnictwa. Sam pamiętam z czasów dzieciństwa, jak dziadkowie mieli pole, z którego zwoziło się ziemniaki czy siano. W co drugim domu były kury lub kaczki. Ludzie mieli krowy i konie. Dziś jeśli ktoś ma kury, to nie wiadomo jakim jest rolnikiem. Obecnie dożynki to przede wszystkim tradycja, podtrzymywana głównie przez panie z kół gospodyń wiejskich. Niewykluczone, że już za niedługo dożynki nie będą organizowane, bo nie będzie miał się kto tym zająć - mówi Jakub Łątka, prezes OSP w Balinie.

Tegoroczne dożynki w Balinie rozpoczęła msza polowa. Potem przyszedł czas na korowód dożynkowy, występy kół gospodyń wiejskich i potańcówkę pod „Grzybkiem". Na dzieci czekały dmuchańce, animacje i warsztaty.