Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Kościoły z gminy Babice czekają na pieniądze. W grę wchodzi 3,5 mln zł

26.04.2023 11:00 | 3 komentarze | 3 707 odsłony | Michał Koryczan

Gmina Babice stara się o dotację na odnowienie dwóch zabytkowych kościołów. Wnioski o 3,5 mln zł dofinansowania zostały już złożone.

3
Kościoły z gminy Babice czekają na pieniądze. W grę wchodzi 3,5 mln zł
Kościół w Babicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Samorząd złożył wnioski o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, czyli jak określa go wójt Babic Radosław Warzecha, szóstej edycji Polskiego Ładu.

Dotacja z programu może wynieść maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny wkład własny - 2 proc. Pieniądze mogą być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku.

Gmina złożyła trzy wnioski. Pierwszy o 2 mln zł na odnowienie elewacji kościoła w Babicach, drugi na 500 tys zł na dalsze prace konserwatorskie w świątyni w Mętkowie, a trzeci, uzupełniający na 1 mln zł na remont dzwonnicy i muru kościoła w Babicach.

Dlaczego o pieniądze stara się samorząd, a nie parafia, czyli właściciel świątyni? Otóż tylko jednostki samorządu terytorialnego, czyli m.in. gminy i powiaty mogą składać wnioski o takie dofinansowanie.

- Dotacja na pewno nie wystarczy na wykonanie wszystkich robót. Będziemy oczekiwać, że parafie też się dołożą do prac. Niewykluczone, że i gmina przekaże jakieś pieniądze. O tym zdecydują radni. Pamiętajmy, że parafie mogą też składać wnioski o dotacje do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub wystąpić o preferencyjne kredyty z Banku Gospodarstwa Krajowego - mówi Radosław Warzecha.

  • Kościół w Babicach w 2024 r. będzie obchodził jubileusz 500-lecia istnienia. Zabytkowa świątynia została ufundowana w 1524 r. przez biskupa Jana Konarskiego. W 1760 r. doszczętnie spłonęła. Odbudowana została trzy lata później. W środku znajdują się trzy portale barokowe, ołtarze: główny i dwa boczne rokokowe z 1778 r. W jednym z bocznych można podziwiać obrazy Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia i Anioła Stróża.
  • Osiemnastowiecznym modrzewiowy kościół w Mętkowie to perełka drewnianej architektury sakralnej. W latach 70. minionego wieku świątynia została przeniesiona do Mętkowa z Niegowici. To tam posługę kapłańską pełnił kiedyś Karol Wojtyła (w latach 1948-1949 był wikariuszem w Niegowici).


CZYTAJ RÓWNIEŻ

Ludzie szykują protest pod kopalnią Janina w Libiążu

Dzień Ziemi w Chrzanowie. Happening i rywalizacja o dzień bez pytania i sprawdzianu (WIDEO, ZDJĘCIA)

13 zawodników, trenerów i działaczy sportowych otrzymało nagrody starosty chrzanowskiego

Gdzie dzwonić widząc ranne lub martwe zwierzę

Trwają zapisy na majowy Bieg Tatara

Piłkarska niedziela. Sprawdźcie wyniki dzisiejszych meczów