Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Zamek Lipowiec ponownie otwarty. Turyści nie wszystko na nim jednak zobaczą (WIDEO, ZDJĘCIA)

28.10.2022 09:00 | 1 komentarz | 9 852 odsłon | Michał Koryczan

Po przeszło dwuletniej przerwie, w najbliższy weekend turyści będą mogli znów wejść na teren Lipowca. Aby jednak zobaczyć wszystkie efekty prowadzonych na zamku prac, muszę jeszcze poczekać. Jak długo?

1
Zamek Lipowiec ponownie otwarty. Turyści nie wszystko na nim jednak zobaczą (WIDEO, ZDJĘCIA)
Dyrektor Marek Bębenek na tle zamku Lipowiec
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Średniowieczna perła ziemi chrzanowskiej od ponad dwóch lat pozostawał zamknięta dla zwiedzających. Siarczyste mrozy oraz deszcze odcisnęły piętno na twierdzy, która przez kilkadziesiąt lat czekała na prace konserwatorskie. Poprzednie takie roboty prowadzone były tutaj w latach 60. ubiegłego wieku.

Kilka miesięcy temu dawna siedziba biskupów krakowskich zmieniła się plac budowy. Na zamkowych murach można spotkać robotników, a wieżę Lipowca otaczają rusztowania.

Zakres tegorocznych robót, wykonywanych przez spółkę Firma Konserwatorska Piotr Białko Zabytki Malarstwa, Rzeźby, Architektury z Krakowa objął zabezpieczenia i odnowienie poszczególnych części zamczyska, czyli dziedzińca i dojścia najkrótszą drogą do wieży zamkowej i wyjścia na nią.

Jak mówi Marek Bębenek, dyrektor Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, po przeszło dwuletniej przerwie w najbliższy weekend, 29 i 30 października turyści znów będą mogli wejść na teren twierdzy.

Na razie jednak tylko na podzamcze. Zamek wraz z wieżą mają być udostępnione zwiedzającym dopiero po zakończeniu wszystkich robót i uprzątnięciu terenu. Jest szansa, że nastąpi to jeszcze w tym roku.

W sezonie zimowym podzamcze Lipowca będzie udostępnianie w weekendy. Całkowite otwarcie wraz z nową infrastrukturą towarzyszącą m.in. punktem obsługi turystycznej, kawiarnią, małą scenką oraz wystawą prezentującą okres średniowiecza planowane jest na połowę maja 2023 r.

  • Godziny otwarcia Lipowca: od 8.00 do 15.00
  • Bilet wstępu na podzamcze: 5 zł, bilet zakupiony do skansenu upoważnia do wejścia bezpłatnego na podzamcze.

Więcej na temat prac konserwatorskich na zamku Lipowiec i planach związanych z wykorzystaniem zabytku, przeczytacie w najnowszym, 43. numerze „Przełomu", dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej.


Czytaj również

Piłkarski weekend. Oto terminarz sobotnich i niedzielnych meczów

Zmiana rozkładu jazdy dwóch linii ZKKM Chrzanów. Więcej autobusów pojedzie koło ZUS i przez Sienną

Zmiana trenera w klubie piłkarskim z chrzanowskiej A-klasy

Oto najlepsi strzelcy chrzanowskiej A-klasy. Lider zdobył 10 bramek

Niesamowite zdjęcie zaćmienia Słońca widzianego z Chrzanowa

Kiedy ma zostać otwarte nowe boisko piłkarskie w Trzebini? (WIDEO, ZDJĘCIA)