Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

PO-DZIELNIA w trzebińskiej bibliotece wzbudza coraz większe zainteresowanie

24.05.2022 08:00 | 0 komentarzy | 3 574 odsłony | Natalia Feluś
Do PO-DZIELNI w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Trzebini można anonimowo przynosić niepotrzebne rzeczy, które są w dobrym stanie. Inni przeglądają je, zabierają coś ze sobą, ale też zostawiają coś w zamian.
0
PO-DZIELNIA w trzebińskiej bibliotece wzbudza coraz większe zainteresowanie
Tu zostawisz gry, zabawki, książki i inne rzeczy, w zamian zabierając coś dla siebie. Fot. NF
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
PO-DZIELNIA działa w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Trzebini od 25 lutego. Miesiąc później powstał profil na Facebooku, na którym pracownicy biblioteki umieszczają zdjęcia rzeczy przyniesionych do PO-DZIELNI.

W bibliotece zapytaliśmy o to, skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego miejsca? 
- PO-DZIELNI przyświecają wartości społeczne oraz proekologiczne. Oddając przedmioty od razu można poszukać czegoś dla siebie. Główną ideą powstania tego miejsca jest wydłużenie życia przedmiotów oraz promowanie umiejętności naprawiania i przetwarzania rzeczy w celu nadania im „drugiego życia". Chodzi też o niewyrzucanie wszystkiego, bo nigdy nie wiemy co, komu może być potrzebne - wyjaśnia Monika Kłak-Gorlewicz z MBP w Trzebini.

Jakie rzeczy można przynosić?
Niepotrzebne rzeczy, które są w dobrym stanie. Pracownicy biblioteki nie przyjmują leków, jedzenia, ostrych przedmiotów, zwierząt czy rzeczy o dużych gabarytach, np. mebli, dywanów, sprzętu AGD, itp. Nie można też przysyłać paczek. Gdyby ktoś chciał oddać ubrania, powinny być one wyprane.

- Najczęściej trafiają tu - jak to w bibliotece - książki. Poza tym często oddawane są gry, zabawki i materiały plastyczne, które szybko znikają z półek. Pojawiały się i szybko znalazły nowego właściciela np. gniazdka elektryczne, elementy miksera czy ubijaczka do ziemniaków - wymienia Monika Kłak-Gorlewicz.

Bibliotekarki szacują, że od początku istnienia PO-DZIELNI skorzystało z niej już 200 osób. Na profilu na Facebooku umieszczane są zdjęcia pozostawionych przedmiotów, które przez dłuższy czas nie znalazły nowego właściciela. Można je rezerwować.

- Jednak zainteresowani zdecydowanie chętniej przychodzą do biblioteki i osobiście przeglądają pozostawione rzeczy. Przeglądają, zabierają coś ze sobą, zostawiają coś w zamian. Generalnie - takie było założenie funkcjonowania tego miejsca - podsumowuje bibliotekarka.