Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Wspomnienie PRL-u z domieszką słońca i salsy, czyli spotkanie z Kubą

04.02.2022 19:15 | 5 komentarzy | 3 091 odsłony | Grażyna Kaim
Pamiętacie - niektórzy już tylko z opowieści - kartki na żywność i kolejki przed sklepami w Polsce, w latach 80? Tak jest teraz na Kubie.
5
Wspomnienie PRL-u z domieszką słońca i salsy, czyli spotkanie z Kubą
Jedna z głównych atrakcji turystycznych w Hawanie - przejażdżka po mieście kolorowymi kabrioletami z lat 50. Na zdjęciu przystanek na Placu Rewolucji (w tle na budynku Camilo Cienfuegos, jeden z przywódców rewolucji kubańskiej)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Swoimi wrażeniami z niedawnego pobytu na tej karaibskiej wyspie dzieli się redaktor naczelna „Przełomu" Grażyna Kaim.

Kiedy dostawaliśmy wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu na Kubę, wiodące było przesłanie: spakujcie wszystko, czego potrzebujecie. Postarajcie się niczego nie zapomnieć, bo tam nie dokupicie ani szczoteczki czy pasty do zębów, ani kremu z filtrem ani tamponów higienicznych. Oswójcie się z myślą, że gdy czegoś nie weźmiecie, będziecie musieli się bez tego obejść, chyba że poratują was znajomi, z którymi podróżujecie.
Faktycznie tak było.

Plaże, palmy, rum, salsa... To tylko jedno oblicze tej wyspy. To piękniejsze, rajskie. Ale trudno nie dostrzec pustych półek w sklepach, ruder i ludzkiej biedy na każdym kroku.

Kubańczycy mieszkają w bardzo trudnych warunkach, często bez bieżącej wody i kanalizacji, z odrapanymi ścianami, bo jest deficyt wszelkich materiałów budowlanych. Jedzą skromnie, bo żywność jest reglamentowana. Jeżdżą odpicowanymi gruchotami pamiętającymi lata 50. bo dopiero w 2013 roku został uwolniony handel nowszymi samochodami, ale na ich zakup, ze względów finansowych, mogą sobie pozwolić tylko nieliczni.

Komunistyczny reżim i amerykańskie embargo na handel z Kubą spowodowały trwający od wielu lat kryzys. Swoje w ostatnich dwóch latach zrobiła też pandemia, bo Kuba była całkowicie zamknięta dla turystów.

 

  • Co ma wspólnego Kuba z polskim serialem „Czterdziestolatek"
  • Dlaczego Kubańczycy lubią polskie „maluchy"
  • Co na Kubie robił noblista Ernest Hemingway
  • Jakie skarby warto przywieźć na Kubę

Odpowiedzi i zdjęcia w najnowszym numerze „Przełomu". Wydanie elektroniczne dostępne na kiosk.przelom.pl