Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Działaczka STOP NOP kontra chrzanowski Sanepid. Dziś zapadł wyrok (WIDEO)

18.12.2019 15:54 | 88 komentarzy | 15 330 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Chrzanowski sąd uniewinnił Jelenę Bojdę z Libiąża, działaczkę Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. Komenda policji wnioskowała o ukaranie jej za to, że 24-latka nakleiła na drzwiach chrzanowskiego sanepidu zdjęcia ofiar powikłań poszczepiennych. Ogłoszony dziś wyrok jest nieprawomocny.

88
Działaczka STOP NOP kontra chrzanowski Sanepid. Dziś zapadł wyrok (WIDEO)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Do incydentu z naklejeniem zdjęć na sanepidzie doszło 3 czerwca 2018 roku, w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Powikłań Poszczepiennych. Chrzanowska stacja usunęła zdjęcia, a o incydencie powiadomiła organy ścigania.

Jelena Bojda została obwiniona z art. 63a Kodeksu Wykroczeń, który mówi, że „kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny".

Dziś sąd ogłosił wyrok. Uniewinnił działaczkę STOP NOP, uznając niską szkodliwość społeczną jej czynu. Zwrócił też uwagę, że swym zachowaniem Jelena Bojda wyrażała własne poglądy, do czego ma konstytucyjne prawo. Jednocześnie sąd podkreślił, że nie rozstrzyga tym orzeczeniem kwestii światopoglądowych. Wyrok jest nieprawomocny.

Powiatowy Inspektor Sanitarny Wojciech Heitzman powiedział „Przełomowi", że nie będzie odwoływał się od wyroku, bo nie o ukaranie obwinionej mu chodziło, lecz o wizerunek instytucji, którą reprezentuje.
Komentarz Jeleny Bojdy zamieściliśmy w materiale wideo.

Obszerna relacja z rozprawy sądowej dostępna jest w dzisiejszym papierowym wydaniu „Przełomu". Więcej o uzasadnieniu ogłoszonego wyroku napiszemy w kolejnym numerze „Przełomu".