Nie masz konta? Zarejestruj się

Olszyny

Tegoroczne święto plonów w gminie Babice odbyło się w Olszynach (WIDEO,ZDJĘCIA)

10.09.2023 23:21 | 0 komentarzy | 3 571 odsłony | Michał Papiernik
Wydarzenie, które zgromadziło ponad tysiąc osób było podziękowaniem za udane zbiory, a także intencją o urodzaj w przyszłych latach.
0
Tegoroczne święto plonów w gminie Babice odbyło się w Olszynach (WIDEO,ZDJĘCIA)
Koło Gospodyń Wiejskich Olszyny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Dożynki odbyły się na boisku sportowym przy ul. Wiślanej w Olszynach. Nie zabrakło tradycyjnych, typowych dla dożynek elementów.

Obchody rozpoczęła msza święta polowa w intencji rolników, ogrodników i działkowców, a także pszczelarzy, którą odprawił ks. Mieczysław Gawor.

Następnie miało miejsce przekazanie chleba dożynkowego na ręce Wójta Gminy Babice Radosława Warzechy.

Po oficjalnych przemowach nastąpiły obrzędy dożynkowe, prezentacje artystyczne kół gospodyń wiejskich z Olszyn, Jankowic, Babic, Mętkowa, Zagórza, Wygiełzowa oraz Kobiet Aktywnych z Rozkochowa.

Przełomowym punktem imprezy było rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy ogród sołectwa Olszyny.

Zwycięzcy w czterech kategoriach:

1. Kwiatowy zawrót głowy - Jerzy Celiński.

2. Elegancki szyk - Anna Gwóźdż.

3. Ogród z architekturą w tle - Czesława Wójcik.

4. Ogród z potencjałem - Paulina Jemielniak.

Na koniec można było dobrze się pobawić przy zespole Old Bobrorze.

Znalazło się też coś dla dzieci, między innymi dmuchaniec, popcorn, wata cukrowa, lody czy smaczne zapiekanki.

Na dożynkach obecni byli: posłowie Krzysztof Kozik oraz Marek Sowa, wicestarosta Bartłomiej Gębala, a także Burmistrz Alwerni Beata Nadzieja-Szpila.

- To czas wielomiesięcznej, wytężonej pracy, zaangażowania, poświęcenia, trudu, a także czas podziękowań i radości. Dziękuje wszystkim rolnikom, że możemy się cieszyć z tego symbolicznego bochna chleba, który z tegorocznego ziarna zboża został przygotowany. Życzę Państwu aby ten bochen był dzielony w sposób sprawiedliwy i według potrzeb. Życzę aby nigdy nikomu nie zabrakło chleba ani pożywienia. Dzięki pracy rolników, możemy się cieszyć z tego że jesteśmy bezpieczni pod kątem żywnościowym - wicestarosta Bartłomiej Gębala

- Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji dożynek gminnych,  które miały miejsce, tu gdzie jestem sołtysem a mianowicie w Olszynach. Mając na uwadze że takie wydarzenie odbywa się co 7-8 lat jesteśmy zaszczyceni, że możemy być gospodarzem. Tu przy okazji chcę podziękować Wójtowi Gminy Babice Radosławowi Warzecha, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Babicach, Radzie Sołeckiej wsi Olszyny, wszystkim kół gospodyń wiejskich, klubowi Senior Plus, a także Pani Agnieszce Michalaczek-Polanek wraz z rodziną, rodzinie Pani Łaciak z Kwaczały oraz Państwu Bednarzewskich z Olszyn - sołtys Olszyn Andrzej Szarek.

Ludzie:

Radosław Warzecha

Radosław Warzecha

Wójt gminy Babice od 2010 roku.