Jaworzno
Kopalnie Tauronu fedrują pełną parą na siedmiu ścianach

W Zakładzie Górniczym Sobieski, uruchomiono nowy front wydobywczy w partii Brzezinka. Złoże zlokalizowane jest głównie pod obszarami leśnymi. Jego zasoby przemysłowe wynoszą 21 mln ton, natomiast zasoby operatywne około 12 mln ton.
- Jaworznicka kopalnia prowadzi eksploatację trzema ścianami. Eksploatacja pokładu Brzezinka 1 w połączeniu z procesem wzbogacania w zmodernizowanym zakładzie przeróbczym ZG Sobieski umożliwia produkcję surowca o najlepszych, oczekiwanych parametrach dla energetyki - podkreśla Roman Gąska, wiceprezes zarządu ds. technicznych spółki wydobywczej.
Optymalne parametry produkowanego węgla mają szczególne znaczenie dla trwałości instalacji służących do spalania węgla w energetyce. To węgiel energetyczny o wartości opałowej w złożu powyżej 25 000 kJ/kg, niskiej zawartości siarki tj. ok. 1 proc. oraz chloru poniżej 0,1 proc.
We wrześniu br. w zakładach górniczych Janina i Brzeszcze uruchomiono dwie nowe ściany, których łączny potencjał dobowego wydobycia oscylował na poziomie około 10 tysięcy ton paliwa.
W 2020 roku Społka rozpoczęła działania dotyczące utworzenia kopalni zespolonej. Trzy zakłady górnicze wchodzące w skład TAURON Wydobycie, czyli ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze w 2022 roku stanowić mają kopalnię zespoloną, posiadającą największe zasoby węgla energetycznego w Polsce.
Komentarze
4 komentarzy
Tubylec co proponujesz w zamian ?
@tubylec, zostań Ty juz lepiej tubylcem, zaszyj się w Beszczadach czy Karkonoszach i ciesz się życiem... Najlepiej zamknąć wszystko w pizdu i importować "energię". To się wszystkim opłaci a "najbardziej" temu głupiemu, kopanemu po jajach Polaczkowi. Ważne, żeby innym zrobić dobrze.
zamknąć to na zawsze , straty środowiskowe i społeczne niewspółmierne do korzyści
Ciekawe ile jest faktycznie węgla np w 20 kilogramowym worku Jaret Plus a ile wody. Z worków przy rozładunku wręcz się leje woda. W tym roku wymieniałem podajnik, przerdzewiał znów w tym samym miejscu i się ukręcił, czyli w miejscu, gdzie dochodzi do gwałtownego osuszania węgla przed paleniskiem. Serwis w którym kupowałem podajnik jak usłyszał, że palę węglem od Tauronu od razu zasugerował abym zmienił producenta, bo co trzy lata wymieniany podajnik to wina zbyt mokrego węgla. Kolesiowi nic nie mówiłem wcześniej, że z worków się leje :) Coś w tym musi być. Ja jak kupuję węgiel workowany, to tuż po złożeniu go na miejsce nożem robię masę dziur aby miał jak tą wodę odparować. Następnym razem spróbuję kupić węgiel od kogoś innego.