Nie masz konta? Zarejestruj się

Jaworzno

Kopalnie Tauronu fedrują pełną parą na siedmiu ścianach

22.11.2021 18:30 | 4 komentarze | 5 143 odsłon | Alicja Molenda
Jest zbyt, jest produkcja. Zzarówno dla dużych podmiotów gospodarczych, jak i dla klientów indywidualnych. Dotyczy to własnych punktów sprzedaży Tauronu, jak i autoryzowanych sprzedawców.
4
Kopalnie Tauronu fedrują pełną parą na siedmiu ścianach
Zakład Górniczy Janina fot. Tauron
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
- Atutem naszych kopalń jest dostęp do zasobnych złóż węgla o parametrach jakościowych niezbędnych dla energetyki, które możemy jej oferować w konkurencyjnych cenach, dzięki bliskości geograficznej kopalń i elektrowni - mówi Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie. - Tegoroczna produkcja węgla będzie w Spółce wyższa o ponad 500 tysięcy ton w stosunku do roku 2020. Dzięki dobrej koniunkturze rynkowej ograniczyliśmy ilość węgla zalegającego na zwałach i można spodziewać się, że wpłynie ona na znaczący wzrost przychodów w 2022 roku - dodaje prezes.

W Zakładzie Górniczym Sobieski, uruchomiono nowy front wydobywczy w partii Brzezinka. Złoże zlokalizowane jest głównie pod obszarami leśnymi. Jego zasoby przemysłowe wynoszą 21 mln ton, natomiast zasoby operatywne około 12 mln ton.

- Jaworznicka kopalnia prowadzi eksploatację trzema ścianami. Eksploatacja pokładu Brzezinka 1 w połączeniu z procesem wzbogacania w zmodernizowanym zakładzie przeróbczym ZG Sobieski umożliwia produkcję surowca o najlepszych, oczekiwanych parametrach dla energetyki - podkreśla Roman Gąska, wiceprezes zarządu ds. technicznych spółki wydobywczej.

Optymalne parametry produkowanego węgla mają szczególne znaczenie dla trwałości instalacji służących do spalania węgla w energetyce. To węgiel energetyczny o wartości opałowej w złożu powyżej 25 000 kJ/kg, niskiej zawartości siarki tj. ok. 1 proc. oraz chloru poniżej 0,1 proc.

We wrześniu br. w zakładach górniczych Janina i Brzeszcze uruchomiono dwie nowe ściany, których łączny potencjał dobowego wydobycia oscylował na poziomie około 10 tysięcy ton paliwa.

W 2020 roku Społka rozpoczęła działania dotyczące utworzenia kopalni zespolonej. Trzy zakłady górnicze wchodzące w skład TAURON Wydobycie, czyli ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze w 2022 roku stanowić mają kopalnię zespoloną, posiadającą największe zasoby węgla energetycznego w Polsce.