Nie masz konta? Zarejestruj się

Będą płatne parkingi w Chrzanowie. Pytanie, kiedy?

16.12.2009 00:00
Z wprowadzenia płatnych parkingów burmistrz Ryszard Kosowski nie zamierza się wycofywać. Z decyzją zwleka tylko dlatego, by dać czas mieszkańcom na oswojenie się z tym pomysłem.

Z wprowadzenia płatnych parkingów burmistrz Ryszard Kosowski nie zamierza się wycofywać. Z decyzją zwleka tylko dlatego, by dać czas mieszkańcom na oswojenie się z tym pomysłem.

- Nie boję się trudnych decyzji. Nie wprowadzam płatnych parkingów nie dlatego, że to niepopularna decyzja przed zbliżającymi się wyborami. Mogę ją podjąć nawet tuż przed końcem kadencji. Musi być jednak dobrze przemyślana - komentuje Kosowski.

Aż 73,9 proc. osób, które oddały głos w sondzie umieszczonej na internetowej stronie „Przełomu”, jest zdania, że w Chrzanowie płatnych parkingów być nie powinno. Za opowiedziało się zaledwie 24,2 proc. Pozostali nie mają zdania.

„Czy osoby klikające „Nie” mają w ogóle samochód? Byłem teraz w Bochni i Brzesku. To świetnie rozwijające się miasta, i wszędzie w centrum są pobierane opłaty. Póki co bez parkometrów, kart chipowych itd., ale po prostu upoważniona osoba wypisuje bilet, wkłada za wycieraczkę, a później pobiera opłatę (lub można uiścić ją wpłacając na nr konta UMiG). Przecież w Chrzanowie znaleźć miejsce do parkowania to istny horror! Pracownicy sklepów przy al. Henryka itd. blokują miejsca parkingowe na ponad 8h. I proszę mi się nie oburzać, że będzie trzeba zapłacić np 2,50zł za 2h parkowania. Bo to wstyd, żeby w centrum takiego bądź co bądź, małego miasta, nie było gdzie zaparkować!” - pisze na internatowym forum gazety „Piterek”. W tym temacie rozgorzała burzliwa dyskusja.

„Też się zastanawiam, skąd takie wyniki sondażu. Bardzo chętnie zapłacę 1 zł/h (takie stawki są w innych miastach), w zamian za możliwość zaparkowania w centrum, kiedy wybieram się np. z dzieckiem do lekarza” - napisał „arkac123”.

„Pan Stec potrafił zbudować parking podziemny, w Trzebini za urzędem miasta też budują, a wy chcecie płacić za parkowanie na połowie ulicy jednokierunkowej?! (...) Jeśli zbudują (w co szczerze wątpię) parking wielopoziomowy, podziemny itd., to będę pierwszym jego klientem i zapłacę bez szemrania” - wątek kontynuuje „ice man”.

Burmistrz zgadza się, że budowa dwupoziomowego parkingu rozwiązałaby problem braku miejsc postojowych. Gdyby się dobrze zastanowić, to nawet znalazłoby się miejsce na taki obiekt, przykładowo gdzieś w rejonie ul. Krakowskiej. - Taka inwestycja wiąże się jednak z olbrzymimi pieniędzy, których nie mamy - zaznacza.

Dlatego nosi się z zamiarem wprowadzenia opłat za postój w centrum. Miałyby one obowiązywać m.in. przy alei Henryka, na placu Tysiąclecia, a nawet na parkingu za budynkiem urzędu miejskiego. Osoby, które nadal będą chciały tu parkować przez kilka godzin dziennie, będą mogły sobie wykupić abonament. Tym, którzy nie chcą płacić, władze zaproponują miejsca postojowe poza centrum, na przykład na dużym parkingu na osiedlu Niepodległości.

- Na płatnych postojach nie chcemy zarabiać. Wprowadzimy je po to, by rozładować ruch w mieście, by osoby, mające coś do załatwieni w centrum, nie miały problemów z zaparkowaniem - zanim burmistrz zdecyduje się na ich wprowadzenie, chce, by mieszkańcy przyzwyczaili się do myśli, że za postój w mieście przyjdzie im zapłacić.
(AJ)

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 50 (918)
  • Data wydania: 16.12.09

Kup e-gazetę!