Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia bez magistrów anglistyki

20.08.2008 00:00
Żeby uczyć w szkole języka angielskiego, nie trzeba ukończyć filologii angielskiej. W ogóle wyższe wykształcenie nie jest konieczne.

Żeby uczyć w szkole języka angielskiego, nie trzeba ukończyć filologii angielskiej. W ogóle wyższe wykształcenie nie jest konieczne.

- Gdy angielski wchodził do szkół, na rynku pracy były spore trudności w znalezieniu odpowiedniego nauczyciela. Pamiętam, że jako dyrektor liceum ratowałem się, zatrudniając obcokrajowców mieszkających w Polsce. Dzisiaj nauczycieli z odpowiednimi kwalifikacjami jest więcej, niż miejsc pracy. Bum przeżywają kolegia językowe, dające kwalifikacje do nauczania. Myślę, że dyplom ukończenia studiów jest ważny, ale nie najistotniejszy. Przede wszystkim, chcąc uczyć w szkole, taka osoba powinna mieć jak najlepsze predyspozycje pedagogiczne, a nie tylko merytoryczne. Gdyby nauczyciele po kolegiach językowych byli słabi, nikt by ich nie zatrudnił – uważa Andrzej Miranowicz.

Niekoniecznie angliści
- Żeby uczyć w szkole, nie trzeba mieć tytułu magistra bądź licencjata z filologii angielskiej. Ukończenie nauczycielskiego kolegium języków obcych pozwala na kształcenie uczniów także osobom z innym wykształceniem. Niekoniecznie musi być ono wyższe. Kuratorium może wyrazić zgodę na pracę w szkole osobom, które studiują na drugim roku – mówi Teresa Głowińska, kierownik oddziału kadr w oświacie Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Co ciekawe, bez tytułu minimum licencjata nie ma co liczyć na wykładanie w szkole, na przykład, historii lub matematyki. Poza tym wykształcenie musi być zgodne z nauczanym przedmiotem.

- Ukończenie kolegium językowego gwarantuje określony poziom wiedzy merytorycznej, który z pewnością nie obniża poziomu nauczania w szkole. Aby zdobyć stopień advance czy professional, trzeba prezentować wysoką znajomość języka – podkreśla Teresa Głowińska.

W placówkach powiatu chrzanowskiego najpopularniejszego z obcych języków uczy 126 nauczycieli. Większość (102 osoby) to absolwenci anglistyki.

Nauczycieli nie brakuje
Tylko w podstawówkach i gimnazjach w Alwerni próżno szukać magistra anglistyki. Dziewięciu tamtejszych nauczycieli legitymuje się licencjatem z tej dziedziny, a dwóch innych ukończyło nauczycielskie kolegium języków obcych.

Wyłącznie absolwentów anglistyki można spotkać szkołach ponadgimazjalnych w powiecie oraz w podstawówkach i gimnazjach w Libiążu.

Przypomnijmy, że od nowego roku szkolnego każdy pierwszoklasista obowiązkowo będzie się uczyć języka obcego. We wrześniu 2009 r. gimnazjaliści rozpoczną obowiązkową naukę drugiego języka. Jednym z nich musi być angielski. Zapewne będzie się go uczyć zdecydowana większość uczniów szkół podstawowych. Tym bardziej, że jest on już od wielu lat najpopularniejszy na tym poziomie edukacji.

- Od trzech lat realizujemy w gminie program pilotażowy, w ramach którego pierwszoklasiści ze szkół podstawowych rozpoczęli naukę języka angielskiego. Przystąpiły do niego wszystkie podległe nam placówki. Tym samym wszędzie mamy już nauczycieli z odpowiednimi kwalifikacjami – zapewnia Andrzej Miranowicz, dyrektor Trzebińskiego Centrum Administracyjnego.
Spokojni o kadrę anglistów są także pozostałych gminach powiatu chrzanowskiego.
Michał Koryczan

*****
Nauczyciele języka angielskiego w szkołach powiatu chrzanowskiego

Szkoły ponadgimnazjalne
38 magistrów filologii angielskiej oraz jeden nauczyciel z licencjatem z anglistyki

Szkoły podstawowe i gimnazja

Alwernia
9 z tytułem licencjata filologii angielskiej oraz 2 absolwentów nauczycielskiego kolegium języków obcych

Babice

5 magistrów anglistyki oraz 3 osoby po nauczycielskim kolegium języków obcych z wyższym wykształceniem z innych dziedzin

Chrzanów
15 magistrów filologii angielskiej, 6 z tytułem licencjata anglistyki, 6 absolwentów nauczycielskiego kolegium języków obcych oraz jedna osoba z certyfikatem CAE i ukończonym kursem pedagogiczno-metodycznym

Libiąż
7 magistrów filologii angielskiej, 9 nauczycieli z tytułem licencjata anglistyki (z tego 3 ma ponadto tytuł magistra z innych dziedzin).

Trzebinia
13 magistrów filologii angielskiej, 10 nauczycieli z innym wyższym wykształceniem i ukończonym nauczycielskim kolegium języków obcych, oraz 2 absolwentów ostatniej z wymienionych placówek, bez wyższego wykształcenia

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 34 (850)
  • Data wydania: 20.08.08

Kup e-gazetę!