Nie masz konta? Zarejestruj się

Banki przychodzą do klientów

16.07.2008 00:00
Jeszcze dwa lata temu banki w Chrzanowie można było policzyć na palcach jednej ręki. Obecnie nie tylko palców jednej ręki nie wystarczy, braknie nawet dwóch rąk.

Jeszcze dwa lata temu banki w Chrzanowie można było policzyć na palcach jednej ręki. Obecnie nie tylko palców jednej ręki nie wystarczy, braknie nawet dwóch rąk.

Wystarczy natomiast stanąć na Rynku w Chrzanowie i rozejrzeć się dookoła. W niedużych odstępach od siebie mieszczą się: PKO BP, Millenium Bank, MultiBank, Dominet Bank, Bank Zachodni WBK, Eurobank, Getin Bank. Dwa z nich sąsiadują w jednej kamienicy Rynek 12. Są to MultiBank i  Millenium.

Nowe banki w nowym mieście
Do pełnej listy banków w mieście na Rynku brakuje jeszcze połowy. W sumie jest ich 14. Niedługo mają być jeszcze dwa.
- Podobno w przyszłym roku ma otworzyć swój oddział Alior Bank z włoskim kapitałem, który w Polsce tworzony jest od podstaw – zdradził Rafael Lelito, osobisty doradca klienta banku WBK.

- Nie odróżniamy się od innych miast. Banków jest na lokalnym rynku dużo, a będzie jeszcze więcej. Oprócz Alior Bank ma jeszcze wejść do Chrzanowa Polbank – wyjaśnił Paweł Smoła, manager oddziału Eurobanku. – Trzy lata temu instytucje finansowe zmieniły strategię i otwierają teraz oddziały w mniejszych miastach.

Chrzanów nie jest więc ewenementem. Ulokowane tu oddziały banków zgodnie z ogólnopolską strategią sektora powstają z chęci dotarcia do klientów z mniejszych miejscowości.

- Każdy bank przed otwarciem oddziału prowadzi badania marketingowe. Widocznie Chrzanów jest pod tym względem atrakcyjny. Może przyciągnęła też wizja powstania nowego miasta? – zastanawiał się Rafael Lelito.

Konkurencja jest duża
Wraz z liczbą oddziałów rośnie niebywale konkurencja. O klienta walczy na rynku już nie kilka banków, ale kilkanaście. Te nowo powstałe kuszą ofertami, promocjami po to, aby przyciągnąć ich jak najwięcej, a tym samym odciągnąć od banków, które w Chrzanowie istnieją już długo. Czy jest to dla nich zagrożenie?

- Konkurencja jest miażdżąca - przyznała kierownik ds. organizacji i zespołu Banku Spółdzielczego Joanna Kuziela. – Istnieje niebezpieczeństwo, że klienci mogą odejść, ale ciągle staramy się podnosić jakość usług.

- W ciągu roku powstało mnóstwo banków, ale z konkurencją trzeba się nauczyć żyć. Będziemy uatrakcyjniać oferty dla naszych klientów - zapewnia Marian Momot, dyrektor BPH (w Chrzanowie i całym powiecie pozostał tylko jeden oddział tego banku, reszta po fuzji została zamieniona na PEKAO SA).

- Konkurencja dla nas jest niewątpliwa. Banki są teraz na miejscu i edukacja klientów się zwiększyła. Teraz nasze produkty porównują z innymi ofertami – zauważa Iwona Kubańska, dyrektor PKO BP.

Klientom parę minut zajmuje teraz przejście od jednego banku do drugiego i porównanie ofert. Dlatego muszą być one coraz to atrakcyjniejsze.

Przywiązanie do tradycji
Na powiększaniu się liczby banków korzystają przede wszystkim klienci. Ale niektórzy z nich są do tego sceptycznie nastawieni.
- Jak byłem młody to był tylko PKO i BPH, i było dobrze. A teraz oferują cuda, robią reklamy, a wcale to nie jest atrakcyjne – uważa Dariusz Przygocki z Libiąża. – Nie cieszy mnie, że jest tyle banków. Wolałem tak, jak było wcześniej.

- Ostatnio przeszliśmy z żoną z BPH do PKO BP, bo po fuzji zostaliśmy przydzieleni do PEKAO SA – powiedział Robert Bintkowski. – Nie interesowaliśmy się za bardzo tymi nowymi bankami. Poszliśmy do tego, który jest już długo.

Są klienci z rezerwą podchodzący do ofert nowo pojawiających się banków. Są ostrożni, wolą to, co istnieje dłużej i zawsze zapewniało pewne bezpieczeństwo. Ale są też klienci wolący mieć szeroki wybór, sprawnie poruszający się w przeróżnych ofertach. I to jest zapewne przyszłość nowo powstałych placówek.
Patrycja Stanek


Banki na lokalnym rynku

Chrzanów

Bank Spółdzielczy
PKO BP SA
PEKAO SA
BPH
mBank
Millenium Bank
MultiBank
ING Bank Śląski
eurobank
Dominet Bank
Kredyt Bank
Lukas Bank
Getin Bank
Bank Zachodni WBK (najkrócej)
Mają wejść:
Alior Bank (koniec roku albo początek 2009)
Polbank EFG

Trzebinia
PKO BP
PEKAO SA
Deutsche Bank PBC SA

Libiąż
Bank Spółdzielczy
PKO BP
PEKAO SA

Alwernia
Bank Spółdzielczy

Babice
Bank Spółdzielczy

Krzeszowice
PKO BP
PEKAO SA
Bank Ochrony Środowiska SA
Bank Spółdzielczy

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 29 (845)
  • Data wydania: 16.07.08

Kup e-gazetę!