Nie masz konta? Zarejestruj się

Dudek wygrywa, Nowak przegrywa

09.11.2005 00:00
Najpopularniejsze nazwiska regionu
W Polsce najwięcej osób ma na nazwisko Nowak albo Kowalski. W naszym regionie Nowaków jest bardzo dużo. Aż 147 rodzin właśnie tak się przedstawia.
Okazuje się jednak, że na ziemi chrzanowskiej nie jest ono najbardziej popularne.
Na pierwszym miejscu są ci, którzy po imieniu wpisują nazwisko Dudek. Zdecydowanie najwięcej Dudków jest w Chrzanowie. Ale jeszcze więcej w tym mieście jest ludzi z nazwiskiem Palka. Właściwie można powiedzieć, że Palki deklasują wszystkich pozostałych. Rodzin takich jest niemal o 50 proc więcej, niż Nowaków, których i tak jest ogrom.
Inne popularne nazwiska w Chrzanowie to: Zieliński(a), Oczkowski(a), Kosowski(a), czy Zając. W klasyfikacji ogólnej Zając sytuuje się zaraz po Nowaku, a Kosowki za nimi. Najwięcej Zająców jest bez wątpienia w Trzebini i Młoszowej, a Kosowskich w Żarkach.
Kolejne popularne nazwisko w regionie to Zieliński. Nie dominuje jednak w żadnej z miejscowości. Znalazło się w rankingu tak wysoko, gdyż właściwie nie ma miejsca, żeby Zielińskiego tam nie było.
W takich miejscowościach, jak Balin, Bolęcin, Kwaczała, Luszowice, Młoszowa, Myślachowice, Olszyny, Płoki i Żarki można mówić o zdecydowanej dominacji pewnych nazwisk. W Balinie, w stosunku do liczby mieszkańców zdecydowanie najbardziej popularnym nazwiskiem jest Fudała, kolejno po nim: Głowacz, Jamrozik i Mamica. Kuchta to nazwisko dominujące w Bolęcinie, Mazgaj i Bachowski (a) w Kwaczale. Najwięcej Niemczyków jest w Luszowicach, a Bartosików, Brzózków i wspomnianych już Zająców - w Młoszowej. Rejdych, Dąbek i Siemek to najczęściej spotykane nazwiska w Myślachowicach. W Olszynach dominuje Kaszuba, w Płokach Jedynak i Kasprzyk.
Nietypowe zjawisko występuje w Żarkach. Poza wspomnianym Kosowskim, można powiedzieć, że jest to miejscowość kilku nazwisk. Jest tylko nieliczna grupka rodzin, których nazwisko jest niepowtarzalne. Gucik, Hajda, Miziołek, Lelito, Nędza, Paliwoda, Bogacz i Lichota to najczęściej spotykane nazwiska w Żarkach.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 45 (708)
  • Data wydania: 09.11.05

Kup e-gazetę!