Nie masz konta? Zarejestruj się

Plan kroczący jak życie

13.04.2005 00:00
Rozmowa z radnym Ryszardem Leśniakiem, przewodniczącym komisji budżetowej, o Wieloletnim Planie Inwestycyjnym gminy Chrzanów na lata 2004-2008
Czy Wieloletni Plan Inwestycyjny to po prostu spis marzeń?
- Nazwę go raczej planem maksymalistycznym. Takim, który ujmuje i ustawia w hierarchii ważności najważniejsze zadania inwestycyjne.
Uzbierało się ich aż 51!
- Na liście dodatkowej jest następnych 61.
Czyli w sumie 112 zadań. Tego nie udźwignie nawet budżet Krakowa.
- Jak stwierdziłem, sporządzono świadomie plan maksymalistyczny. Kroczący jak zmieniające się życie, bo przecież może się zdarzyć, że pozyskamy z różnych źródeł więcej środków niż nam się dziś wydaje. I co wówczas? Mamy dopiero wtedy spierać się na co wydać takie pieniądze?
Co wiadomo na pewno?
- Najpierw trzeba wykonać zadania z pierwszej dziesiątki, z kanalizacją gminy na czele. To właściwie klucz do dalszego budowania i rozwoju. Trudno bowiem rozwijać się zatruwając środowisko. Nikt nam nie przyzna żadnych środków, jeśli najpierw nie rozwiążemy tej sprawy.
Widzę, że dalej są na liście głównie inwestycje komunikacyjne.
- Czyli też najbardziej potrzebne i dla mieszkańców, i dla potencjalnych inwestorów. Dla mnie zaś szczególnie bliskie z racji zainteresowań zawodowych. Obwodnica zachodnia i obwodnica północna to zadania ogromnej wagi nie tylko dla Chrzanowa.
Zatem kanalizacja, komunikacja i ...
- Przygotowanie terenów pod budownictwo jednorodzinne. Jeśli bowiem mówimy o przyszłości miasta, musimy myśleć o powstawaniu nowych osiedli mieszkaniowych, ale nie w postaci dawnych bloków, lecz osiedli willowych. Trzeba tam doprowadzić media oraz drogi, jak choćby na os. Chechło Południe.
Na ostatniej sesji rady, WPI przyjęto niemal jednogłośnie, bo tylko jedna osoba się wstrzymała.
- I to świadczy najlepiej o ważności tego dokumentu dla naszej gminy. Wszystkie opcje polityczne głosowały „za”. Dodam tylko, że osobą, która się wstrzymała, nie byłem oczywiście ja.

Pierwsza dziesiątka zadań WPI:
W nawiasie podano nakłady ogółem w mln zł
  • kanalizacja Balina, Luszowic, Płazy oraz os. Borowiec (47,8)
  • obwodnica północna (66)
  • obwodnica zachodnia (48,2)
  • modernizacja skrzyżowania ul. Oświęcimskiej z ul. Słowackiego i ul. Partyzantów (0,48)
  • chodnik przy ul. Oświęcimskiej (1,4)
  • chodnik przy ul. Kroczymiech (2)
  • chodniki przy ul. Lipowieckiej w Płazie (3)
  • modernizacja ul. Borowcowej (0,7)
  • modernizacja ul. Balińskiej (0,18)
  • modernizacja ul. Bolęcińskiej w Płazie (0,3)
  • Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

    • Numer: 15 (678)
    • Data wydania: 13.04.05

    Kup e-gazetę!