Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Wywiad z Mecenasem Grabowskim na temat prowadzenia spraw o zasiedzenie

23.05.2024 23:16 | 0 komentarzy | 546 odsłon | red

Materiał promocyjny

Zapraszamy do lektury naszego wywiadu, który rozwieje wiele wątpliwości i dostarczy cennych informacji na temat tego, jak skutecznie przeprowadzić proces zasiedzenia nieruchomości.
0
Wywiad z Mecenasem Grabowskim na temat prowadzenia spraw o zasiedzenie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radca prawny Kraków to specjalista, który może znacząco pomóc w skomplikowanych procesach prawnych, takich jak zasiedzenie nieruchomości. Proces ten, choć teoretycznie prosty, wymaga spełnienia wielu formalnych i prawnych wymogów, które mogą przysporzyć trudności osobom bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Aby przybliżyć temat zasiedzenia nieruchomości i wyjaśnić kluczowe aspekty związane z czasem posiadania oraz różnicą między dobrą a złą wiarą, rozmawiamy dziś z mecenasem Grabowskim, doświadczonym radcą prawnym z Krakowa, specjalizującym się w sprawach zasiedzenia. Kancelaria prowadzi także kanał edukacyjny w serwisie YouTube:

Dzień dobry, Panie Mecenasie. Dziękujemy, że zgodził się Pan na ten wywiad. Czy mógłby Pan wyjaśnić naszym czytelnikom, czym jest zasiedzenie nieruchomości?

Dzień dobry. Zasiedzenie to instytucja prawna, która umożliwia nabycie własności nieruchomości przez osobę nieuprawnioną, która przez określony czas włada tą nieruchomością jak właściciel. Proces ten jest regulowany przez Kodeks cywilny i zależy od tego, czy posiadanie było w dobrej czy złej wierze.

Ile lat trzeba posiadać nieruchomość, aby można było ją zasiedzieć?

Czas wymagany do zasiedzenia nieruchomości zależy od dobrej lub złej wiary posiadacza. Jeśli posiadanie jest w dobrej wierze, czyli posiadacz jest przekonany, że ma prawo do nieruchomości, okres ten wynosi 20 lat. Natomiast w przypadku złej wiary, gdy posiadacz wie, że nie jest prawowitym właścicielem, ale mimo to włada nieruchomością, czas ten wydłuża się do 30 lat.

Czym dokładnie różni się posiadanie w dobrej wierze od posiadania w złej wierze?

Posiadanie w dobrej wierze występuje, gdy posiadacz działa w przekonaniu, że przysługuje mu prawo do nieruchomości, na przykład na podstawie umowy, która później okazuje się nieważna z przyczyn formalnych. W złej wierze mamy do czynienia, gdy posiadacz wie, że nie ma prawa do nieruchomości, ale mimo to włada nią jak właściciel, np. zajmując opuszczony budynek bez zgody właściciela.

Czy można doliczyć czas posiadania poprzedniego właściciela do okresu zasiedzenia?

Tak, istnieje możliwość doliczenia okresu posiadania poprzedniego właściciela. Jest to możliwe, jeśli posiadanie przez poprzednika było również samoistne, a obecny posiadacz nabył posiadanie w sposób legalny, np. poprzez dziedziczenie, darowiznę czy sprzedaż. Doliczenie tego czasu pozwala na skumulowanie okresów posiadania, co może przyspieszyć zasiedzenie.

Jakie kroki powinien podjąć ktoś, kto chce zasiedzieć nieruchomość?

Osoba chcąca zasiedzieć nieruchomość powinna przede wszystkim udokumentować swoje posiadanie, pokazując, że włada nieruchomością jak właściciel przez wymagany okres czasu. Ważne jest zbieranie dowodów, takich jak płacenie podatków, rachunki za remonty czy zeznania świadków. Następnie należy złożyć wniosek o zasiedzenie do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości.

Jakie są opłaty związane z postępowaniem o zasiedzenie?

Opłata sądowa od wniosku o zasiedzenie wynosi 2000 zł. Dodatkowo mogą pojawić się koszty związane z opiniami biegłych, mapami geodezyjnymi i innymi dokumentami wymaganymi w toku postępowania.

Jak długo trwa postępowanie sądowe w sprawie zasiedzenia?

Czas trwania postępowania sądowego może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak złożoność sprawy, liczba uczestników postępowania oraz konieczność przeprowadzenia dowodów z opinii biegłych. Średnio postępowanie może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Czy może Pan podać jakieś przykłady spraw o zasiedzenie, które Pan prowadził?

Oczywiście, prowadziłem kilkaset takich spraw. Typowym przykładem zasiedzenia jest na przykład sytuacja, w której klient zasiedział nieruchomość po swoim dziadku. Posiadał on ją przez ponad 30 lat, opłacał podatki, dokonywał remontów i traktował ją jak swoją własność. Sąd, po przedstawieniu odpowiednich dowodów, przyznał mu prawo własności.

Dziękujemy za poświęcony czas i cenne informacje, Panie Mecenasie. Czy chciałby Pan coś dodać na zakończenie?

Dziękuję. Chciałbym podkreślić, że zasiedzenie to skomplikowany proces prawny, który wymaga dokładnej znajomości przepisów i procedur. Dlatego zawsze warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który pomoże przeprowadzić cały proces i zwiększy szanse na sukces. Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawie zasiedzenia nieruchomości, serdecznie zapraszam do kontaktu z naszą kancelarią.

Dziękujemy jeszcze raz, Panie Mecenasie.

Dziękuję i życzę wszystkim powodzenia w ich sprawach.

Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi informacjami na temat zasiedzenia nieruchomości zapraszamy do kontaktu z kancelarią mecenasa Grabowskiego.

 

Materiał promocyjny