Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Pielęgnują pamięć o Żołnierzach Wyklętych

01.03.2024 13:01 | 0 komentarzy | 1 245 odsłona | Grażyna Kaim

Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego zaprasza 1 marca na obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych.

0
Pielęgnują pamięć o Żołnierzach Wyklętych
Logo Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00 mszą w kościele Św. Mikołaja w Chrzanowie odprawionej w intencji żołnierzy i działaczy Niepodległościowego Powstania Antykomunistycznego w latach 1945 - 1963.

Po mszy św. o godz. 19.00 dalsze uroczystości odbędą się obok kościoła przy tablicy upamiętniającej Zrywy Niepodległościowe Narodu Polskiego.

W programie: modlitwa za ojczyznę, apel pamięci, przemówienia okolicznościowe, złożenie kwiatów przy tablicy, śpiew pieśni patriotycznych.

Jak przypomina Ryszard Sobieraj, prezes Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny" - napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta.

Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" przypada na 1 marca. Data 1 marca nie jest przypadkowa.

Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, między godziną 20.00 a 20.45 strzałem w tył głowy zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" - prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług", „Ludwik") i jego najbliżsi współpracownicy.

Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu.

Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

W 1992 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego unieważnił wyrok Sądu Rejonowego w Warszawie z 14 października 1950 r.

3 maja 2007 r. prezydent Lech Kaczyński nadał Łukaszowi Cieplińskiemu Order Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej.