Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Niezwykła fotografia. Chrzanów przed II wojną światową

09.12.2023 11:00 | 1 komentarz | 4 689 odsłony | Łukasz Dulowski
Archiwalne zdjęcie pokazuje przemarsz ówczesną ul. Pierackiego (dzisiaj Krakowska) oddziału Przysposobienia Wojskowego Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Chrzanowie. Jest rok 1937 lub 1938.
1
Niezwykła fotografia. Chrzanów przed II wojną światową
Ul. Pierackiego (obecnie Krakowska) w Chrzanowie pod koniec lat 30. XX w. Widok z wiaduktu w stronę Rynku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ówczesny patron jednej z głównych ulic Chrzanowa - Bronisław Pieracki, był polskim politykiem, ministrem spraw wewnętrznych w I połowie lat 30. XX w. W 1934 r. został śmiertelnie postrzelony przez zamachowca, ukraińskiego nacjonalistę o nazwisku Maciejko. Pamięć Pierackiego uczczono m.in. w nazwach ulic w wielu polskich miastach, również w Chrzanowie.

Oddział prowadzi Edward Grabowski, wówczas w stopniu plutonowego podchorążego rezerwy piechoty.

- Zdjęcie przesłane z Rawenny, gdzie dr Grabowski zamieszkał po przejściu z 2. Korpusem Polskim przez Włochy i bitwie pod Monte Cassino - opisuje Eugeniusz Kępiński.

Na fotografii widok z wiaduktu kolejowego nad Krakowską w stronę Rynku w Chrzanowie. Po deszczu szkli się porfirowa kostka brukowa. Po lewej, naprzeciwko wyjazdu z Zielonej (obecnie rondo), stoją drewniane budynki Oczkowskich i Miśkiewiczów z pocz. XIX w., zburzone po wojnie. Kamienice po prawej zachowały się do dzisiaj.

Archiwalne zdjęcie pochodzi ze zbiorów Eugeniusza Kępińskiego i wcześniej zostało przez niego opublikowane na naszej facebookowej grupie PRZEŁOMowe Historie.