Nie masz konta? Zarejestruj się

Czerna

Wobec dorobku medycyny, wiara nie może decydować o czyimś życiu

05.11.2023 15:00 | 29 komentarzy | 5 211 odsłon | Ewa Solak
Dawno nie spotkałam się z tak skrajnie wrogimi reakcjami ludzi, jak podczas kampanii wyborczej. Zaskoczyła mnie postawa osób starszych. Nie raz usłyszałam, żebym „wypier... do Berlina". Już nie wspomnę o sytuacji, gdy jeden ze starszych mężczyzn odwrócił się do mnie tyłem i wypiął ze spuszczonymi spodniami. Szok - opowiada nowa posłanka PO Dorota Marek z Czernej.
29
Wobec dorobku medycyny, wiara nie może decydować o czyimś życiu
Dorota Marek. FOT. archiwum Doroty Marek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od wyborów parlamentarnych minęło już trochę czasu. Kampania nie była jednak łatwa, o czym przekonała się Dorota Marek.
- Emocje trochę opadły, ale mam świadomość, że wszystko dopiero teraz się zacznie - przyznaje.

Dzięki jej wygranej, gmina Krzeszowice po raz pierwszy w historii będzie miała jednocześnie posłankę i posła.
Minister Andrzej Adamczyk jest z PiS, a Dorota Marek z PO. Czy współpraca jest możliwa?

- Trudno mi teraz powiedzieć, natomiast, jako osoba od dawna zaangażowana w samorząd i politykę, teraz, jako posłanka, a przede wszystkim jako kobieta, powiem tylko, że minister powinien nauczyć się nieco kultury. Ignorowanie mojej osoby podczas spotkań nie świadczy o nim najlepiej. Można się z kimś nie zgadzać w poglądach, ale brak odpowiedzi na zwyczajne „dzień dobry", to przecież „przedszkole". Ale ministrem się tylko bywa, a człowiekiem się jest.

Jest wiele spraw, o których w ostatnich latach mówiła Dorota Marek, m.in. obrona praw kobiet. Uważa, że to wstyd, że w XXI wieku kobiety muszą się o nie upominać.

- To trzeba zmienić, bo dla mnie jest to niewyobrażalne, żeby młoda kobieta mówiła, że boi się zajść w ciążę, bo to może oznaczać dla niej ryzyko utraty życia. Opór kobiet podczas marszów pokazał, że nie ma zgody na decydowanie o ich życiu. Zwłaszcza, gdy robią to mężczyźni. Nikt nikogo nie może do niczego zmuszać. Nikt też nie twierdzi, że aborcja jest czymś, co dobre, ale kobiety muszę mieć prawo wyboru. Wiara nie może decydować o czyimś życiu wobec dorobku medycyny - mówi posłanka.

Jakimi sprawami zamierza się jeszcze zająć, jakie ma propozycje dla gminy Krzeszowice możecie przeczytać w aktualnym wydaniu „Przełomu", w wersji elektronicznej dostępnym TUTAJ.