Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Odpady z cmentarzy w jednym kontenerze. Przydałaby się segregacja i zniczodzielnia

03.11.2023 19:13 | 12 komentarzy | 3 651 odsłony | Alicja Molenda
Przez polskie cmentarze przewija się rocznie ok. 130 tys. odpadów. W większości nie są segregowane. Dlaczego?
12
Odpady z cmentarzy w jednym kontenerze. Przydałaby się segregacja i zniczodzielnia
Ludzie odwiedzający cmentarz znicze starali się odkładać osobno. Prawdopodobnie jednak trafiły do konterera Fot. Radosław Kropielnicki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wydaje się, że czasem zwykli obywatele mają wyższą świadomość ekologiczną niż zarządcy nieruchomości i firmy zbierajace odpady. Wskazują na to ludzkie zachowania. Wiele osób zamiast nowych zniczy kupuje wkłady, zamiast kwiatów sztucznych - naturalne. Coraz więcej ludzi ogranicza kupowanie cmentarnych ozdób.

Wielu odwiedzających daje też wyraźne sygnały, że chciałoby, aby przed cementarnymi bramami stanęły kubły do segregacji odpadów. Po prostu ludzie się za imi rozglądają. Szukają też miejsc, gdzie by można odłożyć zużyte znicze. Chodzi o zniczodzielnię. W ubiegłą niedzielę taka zniczodzielnia zaczełą się samoistnie tworzyć obok kontenera przy cmentarzu w Trzebini Krystynowie. Szkoda, że administrator nie pomyślał, aby ułatwić to zbieranie organizując tu jakiś regał.

Na razie więc praktyka jest taka, że po sprzątnięciu grobu śmieci zanosimy do zbiorczego konternera ustawionego gdzieś w okolicach bramy wejściowej  Bioodpady i ozdoby z różnych tworzyw sztucznych trafiją do  "jednego wora".

Portalkomunalny.pl podaje, że rocznie z jednego grobu wytwarza się od 3 do 9 kg odpadów. Sporo.

Cmentarze w Trzebini, Chrzanowie i Libiążu są wyłączone z systemu gospodarowania odpadami. Ich zarządcy sami podpsują umowy z odbiorcami odpadów, w których regulują sposób ich gromadzenia. Podobnie jest w gminach poza związkiem. Obowiązek segragacji dotyczy wszystkich, ale u zarządców cmentarzy najwyraźniej się nie przyjął.

Utrzymanie cmentarzy to zadanie własne gminy.

Trzebinia: zarządcą cmentarzy komunalnych  (wszystkich poza cmentarzem w Sierszy i części cmentarza w centrum TRzebini) jest spółka z o.o. MZN. Spółka ta w 100 procentach należy do gminy. Na utrzymanie cmentarzy MZN otrzymuje od gminy dotację.

W Chrzanowie cmentarzem komunalnym zarządza Miejski Zzarzad Zasobów Komunalnych.

W Libiążu cementarzem komunalnym zarządza Zakład Mienia Komunalnego.