Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Pryzmy z bioodpadami należy przykrywać. Mandaty dla składowiska w Balinie

12.10.2023 17:00 | 6 komentarzy | 3 178 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Dwa mandaty nałożył na składowisko w Balinie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. To efekt pozaplanowych, interwencyjnych kontroli przeprowadzonych na zgłoszenie osiedla Kąty.

6
Pryzmy z bioodpadami należy przykrywać. Mandaty dla składowiska w Balinie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Latem tego roku mieszkańcy chrzanowskich Kątów często informowali radę osiedlową o smrodzie docierającym do nich ze składowiska. Efektem tego były zgłoszenia do WIOŚ.
- Uciążliwości zapachowe są odczuwane o każdej porze dnia i nocy - pisał do inspektoratu Roman Madejski, szef osiedla Kąty.

Inspektorzy służb wojewódzkich, jak dowiedzieliśmy się od prezesa zarządu Zakładu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Balinie Michała Bogackiego, przyjechali skontrolować składowisko nocą. Zwrócili uwagę, że jedna z pryzm z bioodpadami nie jest w pełni zakryta. Przedstawiciel składowiska tłumaczył co prawda, że całkowicie zakryje ją po zapełnieniu. WIOŚ uznał jednak, że pryzma powinna być przykryta bez względu na stopień jej wypełnienia.

Na koniec nałożył na składowisko dwa mandaty - każdy w wysokości 500 zł. Jeden - za brak pełnego przykrycia pryzmy, drugi - za uciążliwości zapachowe.

WIOŚ w piśmie skierowanym do szefa osiedla Romana Madejskiego poinformował o wynikach kontroli, czyli o naruszeniu warunków pozwolenia zintegrowanego wydanego dla składowiska. Inspektorat zapowiedział też kolejne prewencyjne kontrole w związku z wpływającymi zgłoszeniami.