Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

W Trzebini ponad milion złotych oszczędności na wyłączaniu światła nocą

12.09.2023 16:05 | 3 komentarze | 3 704 odsłony | Alicja Molenda
Nocne ciemności z jednej strony wywołują brak poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców, z drugiej - przynoszą  duże oszczędności na oświetlaniu ulic.
3
W Trzebini ponad milion złotych oszczędności na wyłączaniu światła nocą
Trzebinię nocą oświetlają już nie tylko gwiazdy i księżyc
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest odpowiedź burmistrza na pytanie radnej Haliny Henc, ile pieniędzy zaoszczędziła gmina w ciągu niecałych 7 miesięcy tego roku wyłączając w nocy światło.

Burmistrz Trzebini poinformował, że 1.094.357 zł, czyli wydała na ten cel 43-procent mniej niż przed rokiem.

Zużycie prądu używanego do oświetlania ulic w gminie Trzebinia w okresie od 1.01 do 18.07 2023 porównując je do tego samego okresu  roku 2022, spadło z 1,9 mln kWh do 851 tys. kWh.

Pomimo uzyskanych oszczędności, burmistrz Trzebini zarządził, aby światło nocą włączać, argumentujac to "dobrą i stabilną sytuacją finansów gminy".

Tak też się dzieje od 1 września. Przeprogramowywanie 149 stacji przekaźnikowych dobiega końca.

Decyzję burmistrza jedni nazywają majstersztykiem socjotechnicznym, inni po prostu chwalą, zauważając, że to oczekiwany powrót do normalności.

Oświetlenie uliczne jest sporym kosztem dla samorządów. Kiedy okoliczne gminy przymierzały się do wyłączania światła nocą, padały deklaracje o planach skrupulatnej inwentaryzacji i analizy oświetlenia ulicznego, planach wymiany sodówek na ledy. Wyniki tych opracowań nie zostały na razie upublicznione. Nie wiadomo też, jakie plany ma w zakresie modernizacyjnym TAURON Nowe Technologie. Zasadaniczo w tej kwestii gminy i TAURON mają sprzeczne interesy, bo jedni chcą na prądzie oszczędzać, drudzy zarabiać. Gdzieś z boku pozostaje też  zagadnienie zielonej energii.

 

Wiesz, że...

W Chrzanowie w ciągu 6. miesięcy tego roku oszczędności na nocnym oświetlaniu ulic sięgnęły 840 tys. zł. Na razie światło nocą w tej gminie nadal gaśnie, tak samo jak w Alwerni, Babicach i Libiążu. To oszczędzanie pozwala gminom przeznaczyć pieniąądze na inne cele (nieinwestycyjne) związane z bieżącym utrzymaniem gminy. Gminy mają z tym spory problem, bo mają mniej pieniędzy od państwa (niższe udziały w podatkach).