Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Związek zapowiada kontrole segregacji śmieci, szczególnie przy blokach

25.06.2023 11:12 | 28 komentarzy | 5 810 odsłon | Alicja Molenda
Jest problem z osiagnięciem poziomu recyklingu, dlatego MZGK rozpoczyna kontrole segregacji odpadów. Uwaga: odpowiedzialność na złe sortowanie jest zbiorowa.
28
Związek zapowiada kontrole segregacji śmieci, szczególnie przy blokach
Najlepiej zacząć segregację już w domu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W 2023 roku 35% odpadów zebranych z terenu każdej gminy musi trafić do recyklingu. Aby było to możliwe konieczna jest prawidłowa segregacja w domach. W 2023 r. do recyklingo powinno trafić 35 proc. naszych odpadów. Żadna z gmin go nie osiąga. 

Ile już przekazaliśmy do recyklingu?

- W 2022 roku ten poziom wynosił 25%. Czyli jedna czwarta odpadów, które odebraliśmy od mieszkańców musiała zostać przekazana do recyklingu. Z wielkim trudem udało się osiągnąć wymagane ilości - mówi Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący zarządu ZMGK.

Jaki jest poziom segregacji odpadów w trzech gminach na terenie związku?

Libiąż  - 27%

Chrzanów - 28%

Trzebinia - 32%

- Wszystko zależy od mieszkańców. I od tego jaką decyzję podejmą już na etapie wyrzucenia czegoś do kosza. Czy odpowiednio posegregują w domu, a później trzymając się zasad wyrzucą do odpowiedniego
kontenera pod swoim blokiem. Czy też wrzucą wszystko jak leci do jednego kosza, marnując przy tym wiele surowców, które dałoby się odzyskać. Takim najbardziej „wrażliwym" materiałem jest makulatura, zamoczona czy zanieczyszczona odpadami z innych frakcji, już do niczego się nie nadaje - tłumaczy Arkadiusz Pypłacz.

Ile odpadów komunalnych zebranych w danym roku musi zostać przygotowanych do ponownego użycia i recyklingu?

- w 2023 r. - 35%

- w 2024 r.    45%

- w 2025 r.    55%

- docelowo w 2035 r.  - 65%.

Będą kontrole i czerwone kartki
Obowiązek sprawdzenia tego, jak mieszkańcy przestrzegają przepisów dotyczących segregacji odpadów - na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - spoczywa na Związku. MZGK od lipca 
rozpoczyna kontrole. Zapowiada, że szczególny nacisk kładzie na zabudowę wielorodzinną. Obiecuje jednak, że nie od razu będą kary dla mieszkańców oznaczajace podwyższoną opłatę.

- Damy szansę na poprawę. Pożyczyliśmy z piłki nożnej powszechnie rozpoznawalne symbole żółtej i czerwonej kartki. Każdy wie, co one oznaczają. Żółta kartka naklejona na stanowisku lub kontenerze będzie sygnałem, że mieszkańcy powinni poprawić to, jak segregują, bo przyglądamy się temu miejscu. Z kolei czerwona kartka będzie naklejana wówczas, gdy mimo wcześniejszego upomnienia segregacja nie ulegnie poprawie. Będzie to równoznaczne z naliczeniem podwyższonej opłaty za odpady, czyli 70 zł od osoby miesięcznie. W przypadku zabudowy wielolokalowej występuje odpowiedzialność zbiorowa i kara nakładana jest na wszystkich lokatorów - przypomina Arkadiusz Pypłacz.
Są też zielone kartki dla tych, którzy segregują poprawnie.

Jeśli związek nie osiągnie poziomu recyklingu, to zapłaci wysoką karę finansową. Taką sankcję odczują wszyscy mieszkańcy, zapewne w nowej cenie śmieci.