Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Ludzie szykują protest pod kopalnią Janina w Libiążu

26.04.2023 09:00 | 11 komentarzy | 6 325 odsłon | Michał Koryczan

Mieszkańcy mają dość wstrząsów z kopalni Janina w Libiążu. 8 maja o godz. 10.00 organizują pikietę pod zakładem górniczym.

11
Ludzie szykują protest pod kopalnią Janina w Libiążu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Ludzie narzekają na problem, który nasilił się w ostatnich paru latach. Jak podkreślają, niekiedy nie ma tygodnia, a czasem i dnia, żeby nie doszło do wstrząsu z obszaru górniczego ZG Janina.

Niedawno Mariusz Gajewski z Zagórza stworzył na Facebooku grupę „Solidarni przeciw wstrząsom". Chociaż działa ona dopiero od paru tygodni, liczy już ponad tysiąc osób.

- Wstrząsy budzą człowieka w środku nocy. To naprawdę nic przyjemnego. Poza tym wszyscy obawiamy się o nasze budynki. Zwłaszcza, że w niedalekiej przyszłości mają fedrować również pod Zagórzem. Wtedy problem się jeszcze nasili. Nie tylko w Zagórzu, ale również w pobliskim Chrzanowie - uważa Mariusz Gajewski.

Niezadowoleni mieszkańcy organizują pikietę przed siedzibą ZG Janina w Libiążu. Zaplanowana została na poniedziałek, 8 maja o godz. 10. Zbiórka pod kościołem pw. Świętej Barbary, skąd uczestnicy mają przejść ul. Górniczą pod kopalnię i następnie wrócić pod kościół.

- Podkreślam od samego początku, że nam absolutnie nie chodzi o zamykanie kopalni. Nasz protest nie jest skierowany w górników - mówi Mariusz Gajewski.

Podczas pikiety, protestujący chcą przekazać władzom libiąskiej kopalni swoje postulaty, które opublikowali na grupie „Solidarni przeciw wstrząsom".

Domagają się m.in. ograniczenia wstrząsów, wzmożenia kontroli rozszczelniających się instalacji gazociągowych i wodociągowych, objęcia całego powiatu chrzanowskiego strefą wpływu szkód górniczych, kontroli wydobycia przez Okręgowy Urząd Górniczy w Krakowie, przyspieszenie procedur odwoławczych, spotkania ekspertów do spraw wstrząsów z mieszkańcami.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Dzień Ziemi w Chrzanowie. Happening i rywalizacja o dzień bez pytania i sprawdzianu (WIDEO, ZDJĘCIA)

13 zawodników, trenerów i działaczy sportowych otrzymało nagrody starosty chrzanowskiego

Gdzie dzwonić widząc ranne lub martwe zwierzę

Trwają zapisy na majowy Bieg Tatara

Piłkarska niedziela. Sprawdźcie wyniki dzisiejszych meczów

Zawodniczka z Dulowej zdobyła mistrzostwo Polski w karate (WIDEO)