Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Wiadukt nad Krakowską w Chrzanowie w czasach PRL-u. Ile lat ma Chrzanów?

04.02.2023 15:00 | 8 komentarzy | 11 739 odsłon | Łukasz Dulowski
Archiwalne zdjęcie pokazuje wjazd na Krakowską w Chrzanowie od skrzyżowania Trzebińskiej, Podwale i Szpitalnej prawie 60 lat temu. Jest dość zadziwiające.
8
Wiadukt nad Krakowską w Chrzanowie w czasach PRL-u. Ile lat ma Chrzanów?
Wiadukt kolejowy nad Krakowską w Chrzanowie w 1964 r.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fotografia została wykonana prawdopodobnie w 1964 r.

Jak pisze Leszek Morawiecki na naszej facebookowej grupie „PRZEŁOMowe Historie", widzimy na fotografii dekoracje z pomalowanej dykty, którymi przyozdobiono wiadukt z okazji 700-lecia Chrzanowa.

Wtedy rok 1264 przyjmowano za początek historii tego miasta.

Na publikowanym zdjęciu warto też zwrócić uwagę na znak z prawej, informujący o dwukierunkowym ruchu samochodowym pod wiaduktem nad Krakowską. Aktualnie, po jego przebudowie, obowiązuje takie samo rozwiązanie komunikacyjne.

KIEDY POWSTAŁ CHRZANÓW

Prof. Jerzy Rajman, autor rozdziału "Gród kasztelański, właściciele i kościół św. Mikołaja w problematyce badań nad dziejami Chrzanowa w XIII wieku":

- Dokument księcia Kazimierza opolskiego z 1228 r., wystawiony na wiecu w Rybniku, jest powszechnie znany historiografii. Dostarcza ogromnej ilości szczegółowych informacji na temat wielu osób, zjawisk i miejscowości. Oryginał się nie zachował. Gdybym ja miał decydować o jubileuszu, to 1228 r. nie stanowi daty otwierającej historię Chrzanowa. To jest rok, kiedy Chrzanów został po raz pierwszy odnotowany w źródłach i to w sposób przypadkowy. Chodziło o nadanie dla komesa Chociemira prawa poławiania bobrów w dwóch rzeczkach i jest tam napisane, że może poławiać tak długo, jak prowadzą granice do Chrzanowa. Istniał więc w 1228 r., a co więcej - jest miejscowością znacznie starszą - mówi prof. Rajman.

Na pewno Chrzanów, jako miejscowość, ma co najmniej 800 lat. I taki jubileusz można spokojnie świętować w 2028 r. Ryzykowne byłoby fetowanie 800-lecia Chrzanowa jako miasta, bo na to nie ma wciąż niezbitych dowodów.

CZYTAJ TEŻ:
CHRZANÓW. Można już jeździć pod wiaduktem na Krakowskiej. Jak oceniacie skręt w Trzebińską?

Czytaj również