Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Wyrwa po wiadukcie w Chrzanowie. Tyle zostało z zabytku (ZDJĘCIA)

07.11.2022 11:30 | 22 komentarze | 13 454 odsłon | Łukasz Dulowski
Zabytkowy wiadukt kolejowy nad Sienną w Chrzanowie został prawie w całości rozebrany. Zachowała się jeszcze część przeznaczona dla ruchu pieszych.
22
Wyrwa po wiadukcie w Chrzanowie. Tyle zostało z zabytku (ZDJĘCIA)
Wyburzanie wiaduktu kolejowego nad Sienną w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wokół wiaduktu nad Sienną było dużo zamieszania. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Jan Janczynkowski dał zielone światło PKP do rozbiórki tego obiektu. Potem jego następczyni Monika Bogdanowska wycofała tę zgodę.

Krzysztof Brandys, społeczny opiekun zabytków, zwracał uwagę na kamienną strukturę wiaduktu, jego sklepienie kolebkowe. Był to również jeden z pierwszych wiaduktów powstałych na przełomie XIX i XX wieku, który wprowadził nowatorskie rozwiązanie, odseparowując ruch kołowy od pieszego.

W dokumentach konserwatorskich pojawia się data 1896 r., jako rok budowy tego wiaduktu. Nie została potwierdzona na 100 procent, ale powstał na pewno przed 1906 r.

Aktualnie z zabytkowego obiektu prawie nic nie zostało.

Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK SA już wcześniej informowała na łamach „Przełomu", że w miejscu istniejącej konstrukcji wybudowana zostanie nowa, mocniejsza. Będzie miejsce na dwa pasy ruchu. Nowa, łukowa budowla będzie podobna do obecnej konstrukcji z okładziną kamienną na ścianach czołowych i skrzydłach. Przewidziano iluminację kamiennego sklepienia.

Zatem oryginalny zabytek zastąpi imitacja zabytku.

Czytaj również