Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Tauron bada rynek. Chodzi o przyszłość najwyższego komina w Elektrowni Siersza

09.10.2022 15:00 | 13 komentarzy | 14 421 odsłon | Łukasz Dulowski

AKTUALIZACJA

W poniedziałek, o północy, mija termin składania ofert przez firmy, które chciałyby przeprowadzić dla spółki Tauron rozpoznanie rynku w zakresie wyburzania takich obiektów metodą strzałową lub mechaniczną.
13
Tauron bada rynek. Chodzi o przyszłość najwyższego komina w Elektrowni Siersza
Elektrownia Siersza w Trzebini w obiektywie Piotra Kłeczka z naszej facebookowej grupy „PRZEŁOMowe Kadry"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tak wynika z ogłoszenia zamieszczonego na platformie zakupowej SWOZ (System Wsparcia Organizacji Zakupów) Grupy Tauron, do której należy trzebińska elektrownia.

„Potencjalny oferent może złożyć ofertę na badanie rynku w jednym lub dwóch wariantach wyburzenia komina w zależności od posiadanego doświadczenia i wymaganych uprawnień. W przypadku ogłoszenia postępowania o udzielenie Zamówienia, informacja o jego wszczęciu oraz szczegółowy zakres prac, warunki udziału w postępowaniu i realizacji Zamówienia zostaną zamieszczone na Platformie Zakupowej Grupy TAURON" - czytamy.

Przypomnijmy, że w grudniu 2019 r. została wyburzona chłodnia nr 4. Z kolei 9 lutego 2022 r. wysadzono chłodnię nr 5, nieczynną od 2015 r.

Eugeniusz Zając, emerytowany pracownik Elektrowni Siersza, tak opowiadał o 262-metrowym kominie na Łamach „Przełomu":

- Widok z góry zapiera dech w piersiach. Dawniej jeździła tam winda towarowa. Korzystały z niej nawet wycieczki, goszczące w zakładzie. Wyjazd trwał około 10 minut. Obecnie na górę prowadzi tylko drabinka. Droga po niej zabierała pół godziny. Można się było w tym czasie naprawdę zmęczyć. Po drodze było sześć podestów. W pamiątkowej książce, którą pracownicy oraz emeryci z zakładu dostali w 2012 roku na 50-lecie Elektrowni, są dokładne informacje o kominie. W 1966 roku jego budowa kosztowała ponad 17 milionów złotych. Trwała dwa lata i zużyto do niej ponad 20 tysięcy ton betonu, 2 tysiące ton wykładziny ceglanej z izolacją oraz 422 tony stali. Z tego co wiem, a w książce tego nie napisali, to komin ma jakieś półtora metra odchylenia od pionu.