Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Setna rocznica górniczej katastrofy w Sierszy. 3 sierpnia otwarcie wystawy

27.07.2022 11:59 | 1 komentarz | 6 200 odsłon | Agnieszka Filipowicz
3 sierpnia mija setna rocznica najtragiczniejszego wypadku w dziejach górnictwa w Trzebini, w którym zginęło 28 górników. Trwają przygotowania do otwarcia wystawy "Różne oblicza górnictwa". Jej otwarcie nastąpi w najbliższą środę.
1
Setna rocznica górniczej katastrofy w Sierszy. 3 sierpnia otwarcie wystawy
Rafał Wielgus i Witold Siemek podczas przygotowań do wystawy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

100 lat temu, 3 sierpnia, do szybu Artur w Sierszy wdarła się woda z potoku Kozibród. Jej masy połączone z piaskiem wtargnęły z taką siłą, że pozrywały stemple i pozginały szyny kolejki. W tym czasie pracowało tam ok. 60 górników. Tylko część z nich zdołała uciec. 28 osób zginęło, a 35 odniosło rany, w tym 11 - ciężkie.

Pamięć o największej katastrofie górniczej i jej ofiarach podtrzymuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR, które kultywuje tradycje górnicze regionu. Jego członkowie - prezes Witold Siemek, Rafał Wielgus, wiceprezes Małgorzata Ropka oraz Zdzisław Lasoń zaangażowali się w przygotowanie  wystawy "Różne oblicza górnictwa", upamiętniającej setną rocznicę katastrofy górniczej w kopalni Artur. Jej otwarcie nastąpi 3 sierpnia o godz. 16:00 w siedzibie Muzeum Regionalnego przy ul. Grunwaldzkiej 1. To obiekt dawnej łaźni górniczej na terenie nieczynnego szybu Zbyszek.

- Wystawa pokazuje zarówno dobre, jak i złe strony związane z wydobycie węgla kamiennego. Tę dobrą stronę reprezentuje wystawa filatelistyczna przygotowana przez Polski Związek Filatelistyczny koło nr 5 w Trzebini wspólnie z zaprzyjaźnionymi filatelistami. Druga część ekspozycji poświęcona jest tej niebezpiecznej stronie górnictwa związanej z nieprzewidywalną działalnością i wpływem żywiołów oraz bezpośrednio katastrofą górniczą, której właśnie przypada 100 rocznica - podsumowuje Witold Siemek, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej
Wystawa jest organizowana przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Chrzanowie oraz gminy Trzebinia.

Więcej o katastrofie górniczej sprzed 100 lat przeczytasz w aktualnym 30. numerze „Przełomu".